"Prohlášení dává na vědomí, že hnutí Limity jsme my chce tlak na ukončení těžby a spalování uhlí vyvíjet nově občanskou neposlušností, a to v podobě předem oznámené, masové, nenásilné blokády infrastruktury některého z českých dolů či elektráren do voleb 2017," řekl Josef Patočka.

Sdružení také požaduje, aby vláda zvýšila poplatky z těžby a peníze použila k transformaci Ústeckého kraje. A zároveň z nich zajistila práci pro ty, kteří ji s koncem uhlí ztratí. Připomnělo, že spalování fosilních paliv přímo ovlivňuje oteplování planety a změna klimatu, jehož důsledkem jsou mimo jiné i výkyvy veder, sucha i povodně.

Těžbu a spalování uhlí je třeba ukončit mnohem dříve než v roce 2055. Česká republika zbytečně provozuje arzenál zastaralých uhelných elektráren, vyzvali aktivisté vládu. Uzavření elektráren Chvaletice a Počerady považují za počátek nejrychlejšího možného postupu směrem k úplnému ukončení těžby a spalování uhlí.

Územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly stanoveny usnesením vlády premiéra Petra Pitharta 30. října 1991. Limity zaručily městům a obcím, pod nimiž leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány, a jako těžbou nepřekročitelné linie měly chránit i zbytky přírody i dopravní a technické infrastruktury severočeské hnědouhelné pánve. V roce 2008 vláda Mirka Topolánka (ODS) limity potvrdila s tím, že upravila linie lomu Bílina. Podle rozhodnutí kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) z loňského 19. října budou ale prolomeny limity na dole Bílina, v případě lomu ČSA zůstávají v platnosti.