Brno - Poprvé od roku 1994 se mohou české obuvnické firmy při pohledu na statistiky radovat. V Česku i přes stále rostoucí dovoz bot z Asie poprvé meziročně neklesla výroba.

Je to ale úspěch, který až tak netěší. Z kdysi výstavního průmyslového oboru zbyly jenom trosky.

Zatímco v roce 1994 se v Česku jako v jedné z obuvnických velmocí vyrábělo přes třicet milionů párů bot a ještě v roce 2001 to bylo přes dvanáct milionů párů, za celý loňský rok to bylo už jenom pět milionů párů. To je jen o málo více než o rok dříve.

Asijský příliv stoupá

Pokles výroby se zastavil i přesto, že stále radikálně roste dovoz bot. Zatímco předloni se do země dovezlo asi 73 milionů párů, loni to už bylo 97 milionů párů v hodnotě 8,5 miliardy korun. Velká část dovezených bot přitom byla z Číny.

Českým výrobcům, kteří vydrželi tlak levné asijské produkce, se tak nyní daří udržovat výrobu díky dvěma faktorům: daří se většinu v Česku vyrobených bot vyvážet do zahraničí (80 procent produkce) a tuzemské firmy se zaměřily na specializovanou obuv.

"Jde třeba o pracovní obuv, o kterou je velký zájem v západní Evropě, stále patříme mezi špičku také ve výrobě kvalitních bot pro děti," uvedl ekonom Roman Raška.

To, že se českým a moravských firmám daří víc než v minulých letech, dokládá příklad společnosti Moleda. Ta těží z nostalgie tuzemských zákazníků a loni prodala o pět tisíc párů sportovní obuvi značky Prestige více než v roce 2005.

A třeba společnost Fare, která se zaměřuje na výrobu kvalitních bot pro děti, otevřela v Česku už svůj pátý obchod.

Česko ale navíc paradoxně vyváží daleko víc bot, než se v tuzemsku vyrobí. Statistiky totiž dokládají vývoz 30 milionů párů. "Většina z toho je dovoz z Číny, který přes Česko jen prochází hlavně do dalších zemí Evropské unie," uvedla Vlasta Mayerová z České obuvnické a kožedělné asociace.

Čeká se rekord

Právě asociace ale letos předpokládá další tlak levných dovozů, do Česka by měly poprvé v historii doputovat boty za více než sto milionů korun. "Tlak tak poroste, cítí ho už i třeba výrobci jezdeckých bot, kam se také tlačí asijští výrobci," řekl Raška.

V Česku nyní působí asi 30 větších obuvnických firem, zaměstnávají 4000 pracovníků.

Ještě před pěti lety tento obor zaměstnával na deset tisíc lidí, většina velkých výrobců, jako byl Svit, BoPo nebo Sázavan, zkrachovala a nechala po sobě miliardové dluhy.

Podobně jako obuvnický průmysl se s levným asijským zbožím potýkají také textilní firmy. I ty propustily tisíce lidí a pořád ještě krachují.