Praha - Banka s největším počtem klientů v zemi dál zvyšuje své miliardové zisky. Jen za první tři měsíce roku vydělala 2,72 miliardy korun, to je o bezmála 9 procent více než za stejné období loni.  

Oznámila to dnes spořitelna, která patří do skupiny rakouské Erste Bank. Výsledky jsou podle mezinárodních účetních standardů a nejsou auditované.

Za růstem zisku je hlavně zvýšení čistých úrokových výnosů o 11,9 procenta na 5,69 miliardy korun. Na tom má zásluhu hlavně rostoucí objem úvěrů pro občany, firmy i veřejný sektor.

Více peněz z poplatků

Klientské úvěry vzrostly o 22,6 procenta na 341,55 miliardy korun. Zvýšily se i úrokové příjmy z dluhových cenných papírů.

Příjmy z poplatků a provizí vzrostly o 4,9 procenta na 2,34 miliardy korun. Hlavním zdrojem byly platební transakce, nejvýrazněji rostly poplatky a provize z úvěrových obchodů, za správu aktiv a brokerské poplatky.

Lidé platili více poplatků například za to, že se spořitelnou uzavřely více úvěropvých smluv. Počet hypotečních úvěrů vzrostl meziročně o 35,9 procenta, hotovostních úvěrů o 17,9 procenta.

Čistý zisk z provozních operací ve srovnání s minulým obdobím klesl o 9,3 procenta na 0,46 miliardy korun. Méně spořitelna vydělala například na transakcích s cizími měnami.

Bilanční suma spořitelny meziročně vzrostla o 15,4 procenta na 793,99 miliardy korun. Do skupiny České spořitelny patří vedle samotné banky Pojišťovna ČS, Stavební spořitelna ČS , Penzijní fond ČS , Leasing ČS, Investiční společnost ČS, Faktoring ČS a brokerjet ČS. Česká spořitelna patří do skupiny rakouské Erste Bank. Její akcie se na rozdíl od Erste neobchodují na pražské burze.