Brno - České dráhy čelí podezření ze zneužívání dominantního postavení v nákladní dopravě. Počínání drah prošetřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který s ČD zahájil správní řízení.

Informaci Aktuálně.cz potvrdil šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina. Úřad se začal ČD v souvislosti s nákladní dopravou zabývat na základě stížností konkurence.

Na mušce jsou suroviny

Pecina potvrdil, že úřad nyní zvažuje, ve kterých oblastech nákladní přepravy mají České dráhy dominantní postavení. "Určitě to není v přepravě balíků a dalšího menšího zboží, tak jim konkurují velmi výrazně kamiony. Naopak v přepravě surovin jako je uhlí nebo ruda ta konkurence už taková zdaleka není," uvedl Pecina.

Podle něj jsou tak sporné některé ustanovení ve smlouvách Českých drah. "Jde například o věrnostní rabaty pro zákazníky, kteří využívají služeb drah dlouhodobě," uvedl Pecina. Dodal, že dráhy dostanou šanci podmínky se svými zákazníky upravit.

Pokud tak neudělají, hrozí jim pokuta. "Už máme pohromadě všechny dokumenty, prvostupňové rozhodnutí by mohlo padnout do léta," uvedl Pecina.

Náklady tvoří zisk

Nákladní doprava je přitom pro hospodaření Českých drah velmi důležitá. V prvním čtvrtletí největší tuzemská železniční firma a také největší zaměstnavatel vydělal - poprvé od roku 1990.

Zisk z nákladní dopravy a provozu špičkových osobních spojů typu InterCity převážil nad ztrátami z dotovaných osobních vlaků a rychlíků. Nákladní přeprava tak díky loňskému zisku 1,5 miliardy korun zachránila dráhy před mnohem horším hospodářským výsledkem, než jaký nakonec měly.

Pozitivně dopadlo pro nákladní vlaky i první čtvrtletí. Přepravilo se o 6,5 procenta více než loni, celkem tedy 21,3 milionu tun. Nákladní doprava se zvyšuje i u dalších soukromých dopravců. Rozšiřuje se i sortiment zboží, který se vozí po železnici.

Společnost Viamont rozšířila například přepravu obilovin o export ze Slovenska do Holandska. Podobnou situaci jako v Česku řešil také slovenský antimonopolní úřad. Ten uložil státní Železniční společnosti Cargo pokutu ve výši 75 milionů korun právě za zneužití dominatního postavení.