Z příslušného dotačního programu bude vyřazeno 174 jednočlenných "skupin", které nárokovaly zhruba 137 milionů korun.

Sdělil to ministr zemědělství Petr Gandalovič.Důvodem je zneužití podpory v rámci Operačního programu zemědělství, na které upozornila Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ).

Zůstali nesdruženi

Smyslem dotační podpory bylo zlepšit vyjednávací podmínky zemědělců v obchodních vztazích tím, že budou silnější, když jich bude víc.

Více než polovina žadatelů o dotace ale "sdružování" pojala tak, že se sdružila sama se sebou. Takový krok jim přitom umožnilo Nařízení vlády z prosince roku 2004, v němž je podmínkou zařazení do podpůrného programu roční obchodovaná produkce v hodnotě nejméně tří milionů korun anebo podmínka nejméně pěti společníků nebo členů skupiny výrobců.

Dotace podle takového zněnímohl čerpat i podnik, který má pouze dostatečný obrat, aniž by se s někým spojoval.

Podle ASZ i podle ministerstva jde o zřejmé zneužití dotačního záměru, ASZ navíc hovoří o tom, že šlo o organizovanou akci. Společnosti žádající o dotace se totiž zakládaly v různých oblastech v průběhu jediného dne a často u stejné právní kanceláře. O dotace nakonec požádalo 330 subjektů, z nichž je ale podle ASZ 183 jednočlenných (jejich seznam Asociace zveřejnila na své internetové stránce www.asz.cz).

Celkem 179 z nich podle prvního náměstka ministra zemědělství Ivo Hlaváče vzniklo v průběhu září a října loňského roku.

Ministerstvonevylučuje, že věc se ještě může stát předmětem soudních sporů. "Myslíme si ale, že naše právní pozice je silná," uvedl Gandalovič. MZe podle něj také hodlá analyzovat, jak celý problém vznikl, případně kdo za něj nese odpovědnost.