Aktuálně.cz to potvrdil první náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč s tím, že Česko se tak společně se Švédskem stalo první zemí, která má schváleno čerpání evropských peněz pro zemědělství a venkov.

Dotace 100 miliard prostřednictvím programu získá tuzemské zemědělství a venkov v průběhu sedmi let. Jak již dříve uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič, taková příležitost se již nebude nikdy opakovat.

Přihlášky od července

Podle mluvčí ministerstva Táni Králové lze otevření prvního kola žádostí o dotace očekávat počátkem letošního července. V něm by přitom mělo být rozdělena zemědělcům celková částka téměř 2,3 miliardy korun.

Vyhlášeny by přitom měly být čtyři programy, a to podpora modernizace zemědělských podniků, na kterou půjde zhruba 1,2 miliardy korun, investice do lesů (373 milionů korun), podpora zahájení činnosti mladých zemědělců (235 milionů korun) a program podpor zaměřený na obnovitelné zdroje energie ve výši 466 milionů korun.

Tam patří mimo výstavba a modernizace bioplynových stanic, investice na kotelny, výtopny a teplárny na biomasu a projekty zaměřené na zařízení na výrobu tvarovaných biopaliv, jako jsou pelety či brikety.