O necelé čtyři miliardy dolarů méně utržil ropný koncern Exxon Mobil, který loni žebříček ovládl.
Auta a energetika
Z České republiky není v seznamu ani jeden podnik, probojoval se do něj ale polský PKN Orlen, který je vlastníkem Unipetrolu. Orlen je také jedním z nejúspěšnějších podniků, co se posunu v žebříčku týče. Meziročně mu totiž vzrostly tržby o 33,8 procenta, takže se zařadil na 432. místo a poprvé se objevil v žebříčku 500 největších firem světa.
Samotný Unipetrol se společně s ČEZ a Telefónicou nedávno dostal dopodobného žebříčku, který sestavil německý list Handelsblatt. Ten seřadil500 největších evropskýchfirem kotovaných na burze.
V první desítce světových gigantůjsou vedle Wal-Martu pouze ropné firmy a výrobci automobilů, z dalších odvětví je až na 11. místě General Electric, avšak i jeho podnikání z části zasahuje do energetiky. "Globální ekonomika je teď nejsilnější za celý můj profesní život," řekl při nedávné návštěvě redakce Fortune ministr financí USA Hank Paulson.
Pro mnoho Američanů, kteří ještě mají v paměti 90. léta a rychlý nástup firem z odvětví vyspělých technologií, to může znít jako novinka, ekonomové však v zásadě s ministrovým hodnocením souhlasí. Za posledních deset let se také v mnoha zemích výrazně zvýšily tržby i zisky firem.
Například ve Spojených státech v roce 1996 měly všechny firmy dohromady tržby 3,55 bilionu dolarů, ale loni už to bylo 7,34 bilionu USD. Neplatí to ale o druhém v pořadí Japonsku, kde zisky klesly z 3,32 bilionu na 2,41 bilionu dolarů.