Pokutu firmám udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který zahájil správní řízení s drůbežáři na začátku letošního roku.

Šestice firem v polovině prosince loňského roku vyzvala ostatní chovatele, aby přestali dodávat na český trh maso, pokud budou dál za kilogram drůbeže dostávat méně než 20 korun.

Odírají nás řetězce

Výzvu podepsaly Agrodružstvo Jevišovice, Agroprodukt, Sušárna Pohořelice, Zemědělské družstvo Roštýn, Zemědělské družstvo Petřín a ZEVA Chlístovice.

Podle původních informací podepsal výzvu i Promt Modřice, později se však podnik od prohlášení distancoval. Těchto sedm chovatelů dohromady vyprodukuje asi 50 tisíc tun drůbežího ročně.

Chovatelé po podpisu dohody odmítli, že by šlo o kartelovou dohodu. Tvrdili naopak, že nekalé je jednání obchodních řetězců a výkupců masa.

Na ztráty chovatelů upozornila loni v listopadu i Agrární komora.

Varovala, že kvůli nízkým výkupním cenám klesne domácí produkce a vzroste dovoz.

 

Braňte se jinak

Antimonopolní úřad se chováním zemědělců zabýval několikrát. Z kartelu je podezříval už v roce 1999.

Tehdy firmy Drůbežářský podnik Libuš, Intergal Vrchovina, Moravskoslezské drůbežářské závody PROMT a Jihočeská drůbež jednaly ve shodě při sjednávání cen za dodávky chlazených a mražených kuřat obchodním řetězcům.

Antimonopolní úřad v minulosti doporučoval, aby svou vyjednávací pozici zlepšily vytvořením odbytových družstev.

V rámci nich by pak měly při jednání s odběrateli masa větší šanci a jejich kroky by navíc nebyly posuzovány jako kartel.