K letošnímu pololetí měli české domácnosti podle údajů České národní banky na svých běžných (netermínovaných) účtech uloženo více než 400 miliard korun. To je přitom více než mají lidé ve stavebních spořitelnách. Tam se jedná asi o 370 miliard korun.

400 miliard korun na neúročených kontech (respektive zanedbatelně úročených) znamená částku 40 tisíc korun na každého Čecha včetně kojenců. A je zbytečně mnoho.

Lépe pracovat s penězi

Prakticky každá varianta je lepší, než mít peníze jen na běžném účtu. Peníze na běžném účtu se dají z hlediska výnosů srovnat s tím, když mají lidé hotovost doma.

Naopak lidé by měli mít na svém běžném účtu jen tolik peněz, kolik potřebují na své výdaje, uhrazení složenek a menší rezervu. Zbytek peněz patří na výnosnější (lépe úročené účty) a na investování (nákup finančních aktiv) například otevřené podílové fondy.

Vyplatí se také využívat spořících účtů. Ty lze považovat za jakousi "přestupní stanici" mezi běžným účtem a investováním. Hodí se pro situaci, kdy lidé potřebují část peněz na krátkou dobu (měsíce) někam umístit a nechtějí krátkodobé podílové fondy (fondy peněžního trhu). Spořící konta jsou lépe úročena než běžné účty a podle délky výpovědní lhůty a výše vkladu se zhodnocení pohybuje mezi půl až dvěma procenty ročně.

Lze dosáhnout i o pár desetin vyššího ročního výnosu, ale to je už nutné na spořící účet uložit částku v řádu statisíců korun a to ještě obvykle s výpovědní lhůtou hodně nad 12 měsíců. A to již není efektivní.

Favoritem mezi spořícími účty je ING konto

Kdo hledá co nejvýhodnější spořící účet, asi jen sotva nalezne lepší variantu, než je ING spořící konto. Účet nabízí roční zhodnocení ve výši dvou procent (vyhlašovaná sazba) bez ohledu na výši zůstatku klienta. Konto je bez výpovědi, klienti mohou kdykoliv vkládat a vybírat a to libovolnou částku.

Vedení účtu je zdarma a stejně tak i transakce (vklady a výběry). Veškerá manipulace s účtem přitom probíhá pouze bezhotovostně. Vkládat na ING konto lze pouze převodem z jiného účtu a stejně tak i vybírat (převodem na jiný účet). Disponovat s ING kontem mohou klienti pomocí internetového bankovnictví nebo operátora na bezplatné telefonní lince.