A bude za tím stát reforma veřejných financí a nově také zvyšování ceny plynu.

"Bohužel očekáváme od října mírný růst cen v řádu procent. Pokud nedojde na trzích s ropou a na měnových trzích ke změnám, dá se od ledna očekávat další nárůst cen od ledna až o 10 procent," řekl pro dnešní Právo Milan Kajtman, člen představenstva společnosti RWE Transgas, která je dominantním prodejcem plynu v České republice.

Kromě toho by podle něj mělo přijít první zdražení v říjnu, a to o několik procent.

Na novou zprávu zareagovali analytici - podle nich se zdražení plynu spolu s dalšími faktory výrazně podepíše na inflaci.

"Zdražení plynu nakopne lednovou inflaci vzhůru. Spolu s ekologickými daněmi, zvýšení DPH a spotřebními daněmi na cigarety to vše katapultuje inflaci směrem k hranici 5 procent. To bude zruba dvakrát více než je růst cen nyní. Příští rok bude tak překřtěn na rok inflace - bude nejvyšší za posledních sedm let," uvedl pro deník Aktuálně.cz Aleš Michl z Raiffeisenbank.

Dolní sazba daně z přidané hodnoty se podle plánu vládní reformy má zvýšit na devět procent ze současných pěti. Spotřební daň na cigarety má stoupnout tak, aby šlo do státní kasy minimálně skoro 40 korun na krabičku.

hrozba vysoké inflace by pak zákonitě měla přivést centrální bankéře k zvýšení úrokových sazeb. Ty má dnes Česká republika na úrovni tří procent, tedy nejnižší v Evropské unii.

Doba levných hypoték by tak byla pryč.