Pomůcka nazvaná Sky bude připojena k již fungující službě Earth, na které je možné prohlížet si téměř jakékoli místo na planetě Zemi na snímcích ze satelitu.

Sky umožní amatérským astronomům "proplouvat" mezi více sto miliony samostatných hvězd a dvě stě miliony galaxií.

Přibýt by měla i možnost sledovat snímky Hubbleovým teleskopem.

Země naruby

"Základní myšlenkou bylo vzít Google Earth a otočit ho na hlavu," říká Ed Parsons ze společnosti Google.

"Světelné znečištění a samotné znečištění vzduchu je v některých místech tak špatné, že často je možné vidět jen pár nezřetelných hvězd," říká pro BBC doktor John Mason z British Astronomical Association, největšího zdržení amatérských astronomů.

"Pokud to tedy pomůže lidem najít to, co jim chybí, bude to jistě dobrá služba," dodává.

Aby si ale zájemci mohli prohlížet nebe na svém monitoru, musí mít nainstalovaný software Google Earth.

Pak ale budou moci měnit úhel pohledu, zjišťovat informace o hvězdách i galaxiích.

Snímky od profesionálů

Snímky jsou kompilátem výsledků šesti různých výzkumů od různých institucí. Patří k nim například Digital Sky Survey Consortium, Palomar Observatory v Kalifornii, či United Kingdom Astronomy Technology Centre.

Většina snímků už je tedy již dnes přístupná na internetu. Google ale věří, že jeho služba bude jednodušší a zábavnější, než vyhledávání jednotlivých záběrů.

Google ovšem není prvním, kdo zpřístupní astronomům noční oblohu. Například Stellarium je otevřený zdroj, který zájemcům dává přístup k obrázkům 210 milionů hvězd.

Uživatelé počítačů Mac od firmy Apple si mohou stáhnout Starry Night, díky kterému mohou vidět noční oblohu z kteréhokoli místa na Zemi.