Ačkoliv jde o desetiny procent, v měsíční splátce hypotečních úvěrů se to promítá velmi výrazně. Klienti by proto u hypoték měli doslova bojovat o každou desetinu procenta, nevyhýbat se ani smlouvání.

Vybírat si je základ

Už pominuly doby, kdy zájemce o hypoteční úvěr byl v bance v roli prosebníka. Dnes je to často naopak. Klient je pánem a banka by si ho měla předcházet. Konkurence na trhu hypotečních úvěrů je v poslední době skutečně vysoká, a tak banky se snaží získat každého bonitního žadatele o úvěr.

Zájemci o hypotéku by proto ideálně měli na počátku obejít hned několik hypotečních bank a porovnat jejich nabídky, přístup a také ochotu bankéřů. Pokud mají žadatelé dostatečný příjem na splácení úvěru, což je základní podmínka, jsou to právě oni, kteří si mohou vybírat.

Co nejlepší podmínky

Největší investicí v životě většiny lidí bývá pořízení bydlení. Získat rodinný dům nebo byt není úplně banální záležitost, je dobré k této věci přistupovat s náležitým respektem. Pro většinu klientů je z důvodů nedostatku vlastních peněz jedinou cestou úvěr, a to poměrně dlouhodobý. Proto je třeba být ve výběru pečlivý hned na začátku, zajímat se o spoustu věcí a především doslova bojovat o nejlepší podmínky.

Cíl každého žadatele o hypotéku je v podstatě jednoduchý získat co nejvýhodnější (nejnižší) úrokovou sazbu pro zvolenou dobu fixace. V tomto směru by lidé měli nechat své zábrany stranou a zcela bez ostychu se pustit do tvrdého smlouvání úrokové sazby. Hypoteční klient je díky své dlouhodobosti pro každou banku výnosný obchod, a tak se banky snaží jich co nejvíce získat.

Jak už to při smlouvání chodí, ideálně je svůj požadavek notně podstřelit tedy požadovat sazbu o něco nižší, než ve skutečnosti chci. Například klient, který chce sazbu nejvýše 5,2 procenta ročně, by si měl říci zhruba o pět procent. Bankéř se samozřejmě bude vymlouvat, že je to pro něj nepřijatelné a že takový úrok nemohou poskytnout.

A pak začne smlouvání, kdy je třeba bojovat o každou desetinu procenta. Jen u miliónové hypotéky znamená o desetinu vyšší úroková sazba asi 50 korun na měsíční splátce navíc. S růstem výše úvěru významnost snížení úrokové sazby o každý zlomek se jen dále zvyšuje. Průměrná výše hypotéky se přitom již dnes pohybuje okolo 1,7 milionu korun.

Sazby dále porostou

Finanční analytici odhadují, že do konce roku se dá očekávat minimálně jedno další zdražení peněz ČNB. Každé zvyšování úrokových sazeb je špatnou zprávou pro zájemce o hypoteční úvěry. Banky totiž velmi pružně reagují a každou takovou změnu promítají do svých sazeb. Například ještě před létem nebyl až takový problém získat u hypotečního úvěru na fixaci pěti let úrokovou sazbu okolo 4,5 procenta. Nyní je úrok minimálně o půl procentního bodu vyšší.

V situaci, kdy úrokové sazby pozvolna narůstají a očekává se, že tomu bude i nadále, lze doporučit jen jedinou strategii. Zbytečně neotálet s žádostí o hypoteční úvěr a úrokovou sazbu si zafixovat na tři až pět let.