Řetězec nyní dosáhl úspěchu. Nejvyšší správní soud totiž vyhověl jeho stížnosti a rozhodl, že Kaufland může proti rozhodnutí severočeských celníků bojovat u soudu.

K soudu nemůžete

Jde o rozhodnutí důležité pro obě strany sporu, dosud totiž soudy nerozhodovaly jednotně. Část soudů žaloby Kauflandu zamítla s tím, že se u soudů proti počínání celní správy v případě kontroly spotřebních daní vůbec bránit nemohou.

A je to také vzkaz pro další podobné případy, ve kterých dosud soudy odmítaly posoudit postup celníků při kontrole spotřebních daní.

Kaufland se už ve sporu s celníky obrátil na Ústavní soud, ten ale jeho stížnost zamítl s tím, že ještě nevyčerpal všechny možnosti obrany.

Případ, ve kterém Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, se vleče už více jak dva roky. Na severu Čech celníci z Mostu při kontrole spotřebních daní zabavili vodku kvůli prověřování, zda řetězec splnil svou daňovou povinnost.

Podobně jako na severu Čech postupovali celníci i jinde. "Rozhodnutí o zajištění výrobků vydaly orgány celní správy ve vztahu ke všem provozovnám," uvedli právní zástupci Kauflandu ve své stížnosti Nejvyššímu správnímu soudu.

Kaufland se ale proti rozhodnutí celní správy ohradil a celníky zažaloval. U Krajského soudu v Ústí nad Labem neuspěl.

Nezákonné rozhodnutí

V jiných případech ale stejný soud Kauflandu vyhověl. "Krajský soud, a dokonce stejný senát, rozhodoval o jiných žalobách a bylo jim naopak vyhověno a napadená rozhodnutí celní správy byla prohlášena za nicotná," uvedl řetězec ve stížnosti s tím, že je tak porušeno jeho právo na spravedlivý proces.

Nejvyšší správní soud nezpochybnil, že celníci mají právo zajistit zboží potřebné k dokončení daňového řízení a to zejména v případech kdy chybí doklady o původu zboží, jeho množství a ceně.

Zároveň ale rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem zrušil jako nezákonné a nařídil mu projednat celou záležitost znovu.

"Je povinností soudu respektovat zákon, v případě jakýchkoliv pochybností je potřeba celou záležitost vyložit ve prospěch soudního přezkumu," rozhodl soud.

"Jiný přístup by v konečném důsledku byl odepřením spravedlnosti," uvedl senát Nejvyšší správního soudu pod vedením soudce Radana Malíka.

Kaufland rozhodnutí soudu zatím nekomentoval, jeho zástupci se kvůli dovoleným vyjádří až v pondělí.

Kaufland patří se 75 hypermarkety mezi největší obchodní řetězce v tuzemsku, jeho tržby loni dosáhly 31 miliard korun.

Společně s diskontními prodejnami Lidl Kaufland patří německé skupině Schwarz. Té loni loni poprvé patřilo s odhadovanými tržbami 43,5 miliardy korun první místo v žebříčku největších obchodníků.