A je to také jeden z případů, kterých přibývá. Investoři totiž musí stále častěji čelit protestům kvůli tomu, že hyzdí krajinu.

Na narušení krajinného rázu si už stěžovali ochránci přírody v případě stavby obří automobilky Hyundai, v případě stavby větrných elektráren na jihu Moravy nebo severočeském Klínovci. V Olomouci zase neprošla prodejna Lidlu kvůli tomu, jak měla vypadat.

Rozhodnutí bez památkářů

Stožár v katastru města Litovel Telefóniky O2 se zase nelíbí památkářům z Národního památkového ústavu.

Stavbu 40 metrů vysokého stožáru přitom schválil jak městský úřad v Litovli, tak s podmínkami Krajský úřad v Olomouci. Narušení krajinného rázu nezjistili ani úředníci z ministerstva životního prostředí.

Národní památkový ústav ale rozhodnutí o umístění stožáru zažaloval s tím, že se nemohl zúčastnit celého řízení. A hlavní námitkou bylo to, že stožár znehodnotí výhled na jeden z nejznámějších tuzemských hradů - Bouzov.

Krajský soud v Ostravě žalobě památkářů vyhověl. Ten rozhodl, že se památkáři měli povolovacího řízení zúčastnit, a zrušil rozhodnutí úřadů o tom, že stavba nenarušuje krajinný ráz.

"Existuje zájem Národního památkového ústavu na zachování hradu Bouzov jako kulturní dominanty krajiny a na zachování kulturní a historické charakteristiky dané oblasti," rozhodl soud.

S tím ale nesouhlasila Telefónica O2 a poslala stížnost na Nejvyšší správní soud (NSS). A ten stížnosti vyhověl, rozhodnutí ostravského soudu označil za nezákonné a vrátil celý spor o stožár na začátek.

Stožár jako rozhledna

Zároveň NSS ale také jasně řekl, že je třeba při povolování takové stavby, jako je stožár u hradu Bouzov, vzít v potaz stanovisko památkářů.

"Úřady si tak musí opatřit nové rozhodnutí od orgánu ochrany přírody a krajiny ve věci souhlasu s umístěním stavby, přičemž účastníkem řízení o tomto souhlasu musí být i Národní památkový ústav," rozhodl senát Nejvyšší správního soudu pod vedením Dagmar Nygrínové.

Podobně jako u hradu Bouzov problémy provází stavbu stožáru pod horou Říp. Tam stavbu stožáru úředníci nepovolili právě s argumentem, že by ublížil krajině.

Obce se snaží dohodnout s telekomunikačními operátory i jinak. V chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty nedaleko Tvarožné Lhoty na vrcholu Travičné místo stožáru vyrostla turisty hojně využívaná rozhledna.

Ta zároveň slouží i jako vysílač.