Potravinářská firma, ve které měl podíl i podnikatel Tomáš Pitr, přejde do rukou slovenského podnikatele Pavola Krúpy a jeho společnosti Arca Capital.

Pitr je v této chvíli na útěku před českou justicí. Před časem měl nastoupit pětiletý trest za daňové úniky a právě od té doby je nezvěstný.

Kvůli převzetí byla vytvořena i samostatná dceřiná společnost Lyor.

Tuto zprávu dnes přinesl server Týden.cz a také iDnes.cz.

"Některá média se z tohoto obchodu sanží udělat senzaci, musím je však zklamat. S panem Pitrem naše společnost o tomto obchodním případu nejednala a pro naše budoucí plány to není ani podstatné," řekl deníku Aktuálně.cz Milan Musil z Arca Capital, který pracoval na přípravě obchodu.

"Pro nás je důležitý zdravý základ společnosti a její plánovaný rozvoj, který nám umožní naši investici výrazně zhodnotit," dodal.

Na tahu je antimonopolní úřad

Cena obchodu se dle dostupných informací pohybuje ve stovkách milionů korun. Přesnou výši ale nechtějí účastníci obchodu sdělit.

Nyní celá transakce poputuje na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V portfoliu firmy Arca je již totiž padesátiprocentní účast ve slovenské Aquagroup, která se zabývá produkcí minerálních vod.

Antimonopolní úřad Martina Peciny tak musí posoudit, zda nemůže dojít k tomu, že firma bude mít na trhu dominantní postavení.

Arca Capital nedávno získala majoritu i ve firmě GiTy či VČE-Transformátory. Minoritní podíl má skupina i ve farmaceutické Zentivě. Za ten dala pět milionů eur, tedy asi 140 milionů korun.

Pitr začal svůj mjetek rozprodávat už vloni. To když prodal klenot svého impéria - potravinářskou společnost Setuza. Tehdy se novým majitelem stala manažerská skupina M.L. Moran. Setuza však již opět změnila majitele - nyní je jím Campaspol, firma ovádaná mimo jiné Via Chem Group a tak zvanými bankéři Petra Kellnera, tedy investiční společností PPF Investments.