V rozhovoru s českými novináři zárověň striktně zároveň odmítl, že by Ahold chtěl opustit český trh trh a rušení Hypernov by tak mohlo být prvním krokem.

Odešli jste z velkého Polska a plánujete odchod ze Slovenska. Česko se tak pro Ahold stáváizolovaným ostrovem ve střední Evropě. Nezpůsobí vám to logistické nebo jinéproblémy?

Nemyslím. Můžeme využívat synergických efektů s našimidalšími obchody, kterév Evropě máme.Místní trh je pro nás zajímavý vzhledem k tomu, jak rychle se rozvíjí a jak posiluje kupní síla obyvatel.

 

Nejsou zveřejněné plány jen přípravou na potenciální ústup z českého trhu?

Česká republika je pro nás velice důležitá. Máme tu pozici číslo dvě (pozn. red. -loni seAhold v žebříčkunejvětších obchodníků podle společnosti Incoma Research dělil o pozici dvojkya trojky trhu sřetězcem Tesco). O umístění na místním trhu budeme bojovat. Chceme se stát jedničkou. Nehodláme Českou republiku opustit.

Aktuálně oznámené přeznačení obchodůna Albertybychom nikdy neprováděli, kdybychom chtěli trh opustit. Jsou s tím totiž spojené vysoké náklady.Čeští zákazníci zatím podle našich průzkumů nejsou příliš loajální ke značce obchodu, chceme toho využít a nalákat je na značku Albert.

Kolik bude stát přeznačení všech Hypernov na Alberty a jak bude probíhat?

Náklady nezveřejníme, ale je to ohromná investice. Budemepostupovat postupně prodejnu po prodejně v druhé polovině roku 2008.

Máte už kupce pro prodejny na Slovensku?

V současné době o prodeji stále jednáme s potenciálními kupci. Nemohu ovšem říct, zda máme už nějakého vážného zájemce. Nejsme pod žádným časovým tlakem obchody prodat.

Uvedl jste, že plánujete mít do roku 2010 čtyřicet nových prodejen. Budete jen stavět nové nebo počítáte s tím, že koupíte nějakého konkurenta?

Počet prodejen chceme do uvedené doby určitě zvýšit nejméně o čtyři desítky, i když nikoho nekoupíme. Jsme rovněž otevřeni, pokud se na trhu objeví někdo, kdo bude chtít prodat, jeho prodejny koupit. Konsolidace na českém trhu bude určitě dál pokračovat. Na českém trhu je totiž stále příliš mnoho hráčů.