O obchodu už firmy údajně jednají s londýnskou bankou. Zprávu ČEZ zatím odmítl komentovat. Přesto vyjádření tiskové mluvčí Evy Novákové výsledek naznačuje: Tuto zprávu dnes přinesl Týden.

"K tématu se vyjádříme pravděpodobně odpoledne v tiskové zprávě," řekla pro ČTK.

Pokud by se obchod uskutečnil, ČEZ by se stal druhým největším podílníkem v maďarské společnosti. Největší balík akcií by stále zůstal v rukou rakouské OMV. Ta má 18,9 procenta akcií.

Byznys za desítky miliard

Tržní kapitalizace firmy MOL, tedy počet akcií vynásobený jejich cenou, je nyní 300 miliard korun. Cena obchodu s ČEZ by tedy vyšla asi na 30 miliard korun, což je přibližně čistý zisk, jaký firma loni vykázala.

Více než čtyřicet procent akcií firmy je v rukou drobných akcionářů. Podíl ve firmě má i maďarská vláda. V současnosti drží asi 7,8 procenta akcií. MOL je kromě jiného i vlastníkem slovenské společnosti Slovnaft.

ČEZ je nejvýznamnější českou energetickou skupinou se zisky v desítkách miliard korun. Kvůli přebytku hotovosti hledá možnosti investic.

Jedna cesta je nákup celých společností a elektráren především na východě od českých hranic, druhou cestou může být právě kapitálový vstup do jiných významných firem.