Investiční skupina PPF a EC Investments Daniela Křetínského v Mall Group ovládají po 40 procentech, Rockaway Jakuba Havrlanta má pětinový podíl. Uzavření transakce podléhá obvyklým antimonopolním a regulatorním schválením a očekává se, že bude uzavřena do konce prvního pololetí 2022. Po dokončení půjde o jednu z největších transakcí ve střední a východní Evropě a zároveň pátý největší obchod v Česku za posledních deset let.

“Pro skupinu Rockaway Capital je to největší obchod v její historii a zároveň vyvrcholení příběhu, který jsme začali psát v roce 2014, kdy jsme vsadili na oblast e-commerce a začali budovat tehdy ještě E-commerce Holding," uvedl zakladatel Rockaway Capital Jakub Havrlant. Skupinu Mall Group se podle něj podařilo prodat v situaci, která je kombinací úspěšných výsledků firmy, zájmu investorů a příznivé situace na trhu.

Předseda vlády Andrej Babiš
Babiš kritizuje zvýšení úrokové sazby. Ekonomice to prý nepomůže

Allegro kupuje Mall Group a WeDo za cenu 881 milionů eur (22,3 mld. Kč), která vychází z pevného ocenění 925 milionů eur (23,5 mld Kč) upraveného o dluh a podobné položky 44 milionů eur. Konečná cena může být navýšena až o 50 milionů eur (1,3 mld. Kč) v závislosti na výkonnosti Mall Group.

Zhruba 47 procent ceny bude uhrazeno akciemi Allegra. "Takže stávající akcionáři Mall Group se budou na tomhle příběhu dál podílet," uvedl mluvčí Rockaway Capital Pavel Kalouš.

Do skupiny Mall Group patří vedle internetového tržiště Mall například e-shop s elektronikou CZC.cz. Role řídícího akcionáře dosud připadala skupině Rockaway.Transakce se netýká společností Vivantis, Mall Pay, ani Mall.TV a Košík.cz, které byly již v minulosti z Mall Group vyčleněny.

"Díky začlenění skupiny Mall Group bude naše přítomnost v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku, v Maďarsku a v Chorvatsku, což odpovídá více než 250 miliardám eur a více než 70 milionům lidí, také základem pro vytvoření silného mezinárodního týmu v oblasti technologií, e-commerce a logistiky," uvedl výkonný ředitel Allegra François Nuyts.

Poprvé v zisku 

Mall Group v obchodním roce končícím letos 31. března zvýšila obrat o 26 procent na 20,7 miliardy korun a poprvé skončila v zisku. Počet objednávek se meziročně zvýšil o 31 procent na 14 milionů.

Kurýrní firma WeDo vznikla loni na podzim na základech převzetí tehdejší kurýrní služby InTime a sítě výdejních míst Uloženka. Za první rok své existence přepravila téměř deset milionů zásilek. Spoluvlastníky WeDo jsou, stejně jako v případě Mall Froup, skupiny PPF, EC Investments a Rockaway Capital.

Jiří Písařík, Bohemia Energy
Majitel Bohemia Energy zkusil převést majetek na virtuální firmy, tvrdí Piráti

Mallu se podle Adama Kurzoka ze společnosti Expando podařil velký úspěch. "Akvizice je výsledkem dlouhodobé trasnformace z e-shopu na tržiště, kdy Allegro fakticky neprodává zboží, ale jen ho zprostředkovává. Díky své dominantní pozici v Polsku se řadí mezi deset největších tržišť v Evropě a jde o největší firmu obchodovanou na polské burze. Aktuálně se obchoduje za tržní hodnotu přes 260 miliard korun i přesto, že působí pouze na polském trhu. Akvizicí Mallu se rázem dostává na další trhy, což lze ve středoevropském kontextu brát jako posilování pozic vůči dalšímu gigantovi - rumunskému eMagu," podotkl.

Obchod podle výkonného ředitele investičního bankovnictví Wood & Company Davida Tajzicha reflektuje zvýšenou atraktivitu e-commerce sektoru v posledním období. "Je to skvělá zpráva a úspěch pro prodávající akcionáře. Allegro ukazuje svůj akviziční a konsolidační potenciál v návaznosti na velmi úspěšné IPO z minulého podzimu," dodal.