"Zákazníci nebyli informováni o tom, že mohou využít síť sběrných míst, kterou pro společnost Alza smluvně zajišťovaly firmy REMA Systém a REMA PV Systém. Na e-shopu alza.cz informace zcela chyběla. Bohužel se pak stává, že lidé vhazují nepotřebná elektrozařízení do směsného komunálního odpadu, a to i přesto, že v ceně nového elektrozařízení zákazníci platí takzvaný recyklační poplatek. Spotřebiče navíc mohou obsahovat některé nebezpečné látky a další využitelné součásti, které je potřeba odborně zpracovat či recyklovat," uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Praha Václav Beroušek.

Škoda Octavia
Škoda je králem ojetin. Ve Velké Británii ocenili hned tři její modely

E-shop podal proti rozhodnutí správní žalobu. "Podle rozhodnutí ČIZP bychom totiž museli zákazníkům umožnit zpětný odběr těchto zařízení i prostřednictvím AlzaBoxů, což je absurdní. Je to, jako kdyby chtěli, aby automat na nápoje přijímal zpět prázdné PET lahve," uvedla mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

Alza.cz podle inspekce zároveň umožnila možnost bezplatného odvozu hlavně u velkých spotřebičů, jako jsou lednice či televize. U menších elektrozařízení to e-shop při objednávání zboží zákazníkům neumožnil.

"Zákon o odpadech přitom stanoví, že poslední prodejce zajistí, aby konečný uživatel měl možnost při nákupu elektrozařízení bezplatně odevzdat ke zpětnému odběru použité zařízení v místě prodeje nebo dodávky, takzvaně "kus za kus". Prodejce vám tedy musí zpětný odběr umožnit, ať už si zboží necháváte doručit domů, nebo si ho vyzvedáváte na prodejně," poznamenal vedoucí oddělení odpadového hospodářství ČIŽP Lukáš Kůs.

Odstraňování billboardů u českých dálnic
Stát by měl vymáhat 40 milionů za nelegální billboardy, tvrdí Piráti