Mohli si koupit luxusní osobní auto, ale rozhodli se pro starý americký školní autobus. Tam, kde dřív seděli školáci, je dnes výčep, gril, sporák… Michal Vodehnal a Martin Dvořák z Litomyšle si plní sen o vlastní hospůdce. Na kolečkách.

Ani jeden z nich není kuchař, oba mají technickou školu, takže by autobus spíše opravili. Vlastníma rukama do něj zabudovali kuchyňskou linku a veškeré vybavení jako v restauraci. Vaření je jejich koníček.

Skoro veterán

„Chtěli jsme původně jen americký autobus nebo anglický double-decker, ale do toho jsme nešli kvůli výšce. Tohle bylo jednodušší. Našli jsme školní autobus, který už stál v Německu, a doprava do Čech nebyla těžká,“ vysvětluje Michal Vodehnal.

Autobus je dlouhý dvanáct metrů, vysoký tři metry. Jedná se už téměř o veterána, protože byl vyroben v roce 1994. „Po motorové stránce je ale v pořádku, má najeto jenom asi 74 tisíc mil, což není špatné. Jezdil ve státě Illinois a je to první americký školní autobus přihlášený v České republice,“ podotýká Martin Dvořák.

Premiéra

Poprvé vyjedou do akce v neděli. Cíl? Zámecké návrší a adventní trh v Litomyšli. „Budeme parkovat celý advent na návrší a zůstaneme tam až do 31. prosince. Na Silvestra se přesuneme na náměstí. Na trzích se chystáme grilovat sýry, vinnou klobásu na černém pivu, nabídneme lívanečky, hot dog,“ zve Michal Vodehnal.

Časem by rádi přidali více amerických specialit, aby to ladilo s jejich žlutým autobusem.

V plánu mají i další akce v Litomyšli a okolí. Jejich velký sen se jim ale zatím nesplní. „Můj sen byl, kdybych neměl manželku a rodinu, že bych jel na tříměsíční cestu po republice. Každý týden jedno město, ale to teď nejde,“ říká Martin Dvořák. Už nyní ale ví, že je příští rok čeká grilování na Lázních ducha, Smetanově Litomyšli i na gastrofestivalu. „A když dostaneme nápad, sedneme do autobusu a prostě vyrazíme třeba na festival,“ dodává Michal Vodehnal.