"Pokud bude odstávka provozu trvat více než dva týdny, tak ceny pohonných hmot začnou stoupat navzdory tomu, že samotná cena ropy a benzin i nafta na komoditní burze v Rotterdamu zlevňují," uvedla dnes Mahdalová. Připomněla, že kapacita litvínovské rafinérie je asi 5,5 milionů tun ropy ročně. Ve druhé rafinerií Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou je pak kapacita 3,2 milionů tun ročně.

"Rafinérie v Litvínově stále jede v omezeném režimu, produkuje primárně benzin a v omezeném rozsahu naftu. V Kralupech je rafinérie v běžném provozu," řekl dnes Duda. Generální ředitel Unipetrol Marek Świtajewski v pondělí uvedl, že společnost se domnívá, že český trh je natolik otevřený, že čtvrteční událost nebude mít žádný dopad na dostupnost pohonných hmot v Česku. Svoji cenovou politiku ale firma dlouhodobě nekomentuje.

Nákupní aliance Axigon dnes upozornila, že průměrná cena nafty v ČR podle dat Evropské komise sice v minulém týdnu poklesla o 1,1 procenta na 31,62 Kč/l, jde ale o menší pokles než v okolních státech. Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze to mohlo být právě z důvodu havárie v Záluží. "Zatímco vývoj cen ropy na světových trzích je dán širší výslednicí nabídky a poptávky, na českém trhu pohonných hmot mohou být ceny výslednicí chování několika málo subjektů," řekl. "Skoro bych řekl, že havárie je v tomto případě spíše záminkou pro zvýšení cen nafty, když podle samotného Unipetrolu je jí na trhu dostatek," podotknul.

Na rozdíl od Mahdalové si Hlinomaz navíc myslí, že zdražení benzinu a nafty u českých pump nehrozí ani nadále. "Pokud se "nezhroutí" výroba pohonných hmot v Unipetrolu, a to je podle dostupných informací velmi nepravděpodobné, pak by při zdravé konkurenci čerpacích stanic neměly ceny pohonných hmot v nejbližším období stoupat," uvedl. Vliv podle něj bude hrát i to, že na český maloobchodní trh čerpacích stanic významně vstoupil maďarský ropný holding MOL se slovenskou rafinérií Slovnaft ve svém portfoliu.

Havárie v Záluží

V areálu v Záluží začalo hořet minulý čtvrtek ráno. Příčinou výbuchu byla podle Świtajewského chybějící chladící voda v etylenové jednotce. Hasiči ukončili zásah až v úterý ráno. U požáru se během téměř šesti dnů vystřídalo 42 hasičských jednotek, tedy skoro 200 hasičů, byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Jednotky hasily a ochlazovaly zařízení, zkrápěly unikající plyn, měřily koncentrace škodlivých látek v ovzduší. Požár byl uhašen v sobotu večer. Vyšetřování příčin největší mimořádné události v areálu od roku 1996 potrvá podle Unipetrolu několik měsíců, společnost zatím ani nevyčíslila škody.