„Hlavní zásluhu na tomto výsledku má zahraniční obchod a spotřeba domácností. Velkou neznámou pro nás i nadále ovšem představují investice. Ty by se po loňském propadu měly stabilizovat a postupně sílit. Efekt mimořádného čerpání evropských dotací už z čísel vymizel a zakázky naznačují jasný obrat v případě inženýrského stavitelství směrem k oživení investiční aktivity veřejného sektoru," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle něj nezůstávají pozadu ani firmy, které letos chtějí více investovat hlavně do obnovy strojů. Na bližší podrobnosti si však budeme muset ještě počkat do června. Stejně jako na strukturu nabídkové strany ekonomiky. Už nyní je však zřejmé, že ke zrychlení ekonomiky přispěl průmysl a služby, které už od začátku roku průběžně vykazovaly velmi dobré výsledky.

Český statistický úřad
Česku se daří lépe než v předchozím roce. HDP roste

Dnes se také dozvíme, jak si stojí evropská ekonomika. Prozatím jsou známy předběžné výsledky za Francii a Německo. Francie rozhodně svým mezičtvrtletním růstem 0,3 procent ani meziročním dosahujícím 0,7 procent nijak neoslnila. Zvlášť, když vezmeme v úvahu, jak silně se na tomto výsledku podílely zásoby a zahraniční obchod. O poznání lépe na tom bylo Německo, které si v úvodu roku připsalo 0,6 procent, respektive meziročních 1,7 procent s tím, že na růstu se podílely všechny části poptávky, zejména investice následované spotřebou a svůj podíl na růstu si připsala i pokračující úspěšná vývozní expanze německých firem. Jaké důsledky příznivý vývoj bude mít?

„Příznivá čísla z evropské ekonomiky by měla potěšit i Evropskou centrální banku (ECB), avšak samy o sobě nepovedou ke změně nastavení úrokových sazeb nebo k dřívějšímu konci QE v eurozóně. Na to asi bude Evropská centrální banka potřebovat příhodnější podmínky, vyšší jádrovou inflací počínaje, politickou 'jistotou' konče. ECB ještě na čas zůstane hráčem, který silně ovlivňuje dluhopisové trhy ve většině eurozóny a de facto je už i jejich největším jednotlivým věřitelem," domnívá se Dufek.

Ministerstvo financí. Ilustrační foto
Predikce ministerstva financí: Česká ekonomika bude letos růst méně

Potěšena výsledkem by měla být i Česká národní banka, která růst odhadovala na 2,5 procenta. Nicméně ani výrazně silnější výkon ekonomiky by ji neměl nutit k tomu, aby reagovala utahováním měnových podmínek. Ty už nyní zpřísňuje devizový kurz koruny, který si od exitu připisuje už více než dvě procenta. „A samozřejmě nelze zapomenout ani na fakt, že se silnější korunou zvolní i tlak na růst cen, což spolu s levnějšími pohonnými hmotami ovlivní i plnění inflačního cíle. Se sazbami tak opravdu není kam spěchat," tvrdí analytik ČSOB Dufek.

Záleží na rychlosti zákonodárců, pokud ale nedojde k obstrukcím, mohla by od července platit novela zákoníku práce.
Ekonomika roste, počet insolvencí klesá