„Dnes, v pondělí 20. ledna jsem si sám podepsal výpověď, což byl zvláštní pocit," napsal Babiš na sociální síti. V blogu, v kterém každý týden komentuje dění v politice, pak vysvětlil: „Mé jméno musí zmizet ze všemožných rejstříků, zbavuji se podpisových práv, členství v představenstvech a dozorčích radách. Chci zůstat jen v dozorčí radě Nadace Agrofert, která přispívá na charitativní projekty, což mi snad už nikdo jako střet zájmů vyčítat nebude."

Řadí se k největším firmám v ČR

Podle obchodního rejstříku je Babiš v orgánech sedmi firem a Nadace Agrofert Holding. Mimo jiné jako předseda představenstva Agrofertu a společností Kostelecké maso uzeniny, Profrost či AGF Media. Agrofert Holding ale zastřešuje celkem přes 200 subjektů a řadí se k největším firmám v ČR. Jeho jediným majitelem Babiš zůstává. Kvůli tomu bude podle politických konkurentů jako ministr financí stále ve středu zájmů.

Již v listopadu Babiš uvedl, že v případě jeho vstupu do vlády by se předsedou představenstva mateřské firmy Agrofert stal šéf valašskomeziříčské chemičky DEZA Zbyněk Průša.

Babišův nástupce

Nového předsedu by si mělo zvolit představenstvo Agrofertu ve čtvrtek 23. ledna, řekl mluvčí společnosti Karel Hanzelka. Zároveň potvrdil, že nejpravděpodob­nějším nástupcem Babiše je právě Průša, který se už dříve nechal slyšet, že by takovouto nabídku přijal.

Agrofert vznikl v lednu 1993 jako společnost s ručením omezeným se čtyřmi zaměstnanci, v roce 1994 se transformoval na akciovou společnost. Zpočátku byla firma zaměřena na obchod s hnojivy, pak rozšířila aktivity o zemědělské komodity, potraviny, pesticidy, chemikálie, suroviny a pohonné hmoty, lesnictví, angažuje se i v oblasti obnovitelných zdrojů energie a biopaliv a v médiích.

Převzal Mafru

Do skupiny mimo jiné patří chemičky Precolor, Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Duslo (Slovensko) nebo SKW Piesteritz (Německo), společnosti obchodující s hnojivy, osivy či zemědělskou technikou, potravinářské firmy, mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Maso Planá, Masna Kroměříž, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam či dvě maďarské pekárenské společnosti. Letos Agrofert převzal vydavatelství Mafra, které vydává mj. deníky Mladá Fronta DNES a Lidové noviny.

Firma zaměstnává zhruba 27.000 lidí.