Otázka pro tento týden: Bojíte se, že Česká republika kvůli rostoucím schodkům zbankrotuje? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem
Co tím míní? Slib expremiéra Andreje Babiše, že toto výrazné snížení daní spojené se zrušením superhrubé mzdy bude trvat jen dva roky. Tehdy pro zákon hlasovali poslanci ANO, ODS a SPD. Vláda se vyměnila, ale daně zůstaly nízké.
Nejen prezident, ale také Národní ekonomická rada vlády (NERV) a v podstatě všichni experti toto daňové eldorádo kritizují. V příjmové straně rozpočtu totiž každoročně vytváří díru kolem sta miliard korun. „Vláda není schopna řídit státní finance udržitelným způsobem. Nelze se vymlouvat ani na válku, ani na ceny energií. Z těch 1165 miliard jde téměř 900 miliard na vrub ne válce, ne covidu, ale pouze nezodpovědnému populismu,“ napsal kupříkladu na svém Twiteru exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Jeho nástupce Zbyněk Stanjura (ODS) navrhuje sněmovně i na příští rok rozpočet s obřím deficitem 295 miliard korun. Viníkem jsou dopady války na Ukrajině, především v energetice. Se strukturálním schodkem 220 miliard, který přetrvává, však nesouvisejí.
„Určitě splníme cíl, že schodky na konci našeho volebního období budou pod třemi procenty HDP. Nevěřím však, že přijmeme nějakou jednu reformu, která strukturální schodek sníží o sto miliard. To se dá napsat, ale nemyslím, že se to dá vyjednat. Což neznamená, že bych na to rezignoval,“ řekl Stanjura Deníku.
A jak na pětadvacet doporučení NERVu reaguje předseda vlády Petr Fiala? I to bude tématem deváté premiérské debaty Deníku ve čtvrtek od 12:00 hodin.