Při výlovu rybníku Velká Podvinice v sobotu 6. listopadu prodávali rybáři kilogram kapra za 70 korun. „Na Vánoce ale bude dražší, není šance se tomu vyhnout. Předpokládám, že cena půjde nahoru o deset korun za kilo,“ řekl jednatel.

Společnost Blatenská ryba letos už zdražovala a v současné době prodává kapra výběr za 98 korun a jedničku za 89 korun za kilogram. Oproti loňsku je to nárůst o osm a devět korun. Jak to ale bude s cenami před letošními Vánoci ještě jasné není.

Letošní Vánoce se mohou od těch předchozích lišit zejména menší nabídkou dárků
Předvánoční potíže. E-shopy šetří na krabicích, jsou příliš drahé

„Záleží na tom, jak dopadnou podzimní výlovy, protože máme vzhledem ke studenému jaru skluz asi měsíc a půl. Ryby mají malou váhu a ani jejich počet není takový, jak jsme zvyklí,“ řekl za blatenskou společnost Václav Milota.

Některé obce nezdražily

Jiří B. ze Strakonic kupoval na Vánoce vždy pět kaprů s váhou minimálně čtyři kilogramy. "Pro moji rodinu a rodiče, protože máme ryby rádi. Takže musím počítat, že mne jeden kapr vyjde na 400 i více korun. Ale to se nedá nic dělat," je už rozhodnutý.

Češi si pivo rádi vypijí doma
Na jedno domů. Češi opět pijí v garážích, na domácí pípu se čeká i čtvrt roku

Naopak co se týká obecních výlovů, tam se rozhodly některé obce nezdražovat. Například jihočeská Vesnice roku Čejetice má po výlovu do prodeje připraveno půl tuny ryb a kilogram kapra bude stát 70 korun.