Rizika počítačových virů se podle Microsoftu obává 48 procent uživatelů, 44 procent na svém počítači zapíná firewall a 53 procent využívá antivirový program.

„Internet dnes není jen součástí počítačů. Schopnosti chytrých telefonů nebo tabletů jsou podobné notebookům, a musíme je proto chránit stejným způsobem," uvedl člen představenstva Telefóniky Jakub Chytil. Chování uživatelů pracujících s PC a mobilem se přitom podle studie Microsoftu stále liší. Zatímco 42 procent lidí provádí softwarové aktualizace na svých osobních počítačích, pouze 28 procent pravidelně aktualizuje své mobilní telefony nebo tablety.

Den bezpečnějšího internetu vznikl před deseti lety. V současnosti se kampaň koná ve 100 zemích, včetně 27 států EU. V Česku kampaň zastřešuje Národní centrum bezpečnějšího internetu. Záštitu nad kampaní převzala zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková. Kampaň se letos zaměřuje na děti a sociální sítě. Podpoří jí soutěž pro zainteresované organizace na adrese www.saferinternetday.cz .