S příchodem teplejších jarních dnů odstartovaly zahrádkářům jejich každoroční přípravy na pěstitelskou sezonu. Před jejím vypuknutím je zapotřebí připravit záhony, pohnojit a zkypřit půdu, odstranit plevel či starou travinu. Jenže pro zahrádkáře „amatéry“, kteří mají čas strávený u rostlin a s rukama v hlíně jako svůj koníček, je problémem plánování.

„Počasí je čím dál bláznivější. V březnu to vypadalo, že jsme skočili rovnou do května. Poté ochlazení a sněžení. Těžko se na to připravuje, zvláště když k tomu máte ještě běžnou práci. Zatímco dříve jsme měli záhon osázený jarním salátem už koncem března, letos jsme teprve záhony připravili,“ říká zahrádkář Petr Pokorný ze středních Čech.

I takto se v minulosti sucho odrazilo na české krajině. Ilustrační foto.
Krajina v Česku opět začíná vysychat. Mapa ukazuje, kde panují obavy

Kromě zahrádky obdělává i menší pole. Každý rok na něm pěstuje brambory. I tady má však kvůli počasí skluz. „Sice je na výsadbu ještě poměrně čas, ale s hlínou na poli jsme od podzimu nehnuli,“ připouští.

Dostanou přesnější data

Rozhodně není sám, kdo na počasí a meteorology v případě příchodu nečekaného deště běduje. Předpovědi jsou totiž většinou zpracovávané a vydávané pro rozsáhlejší území, jako jsou kraje či okresy. Detailnější předpověď pro menší území není – přesněji řečeno nebyla.

Zdroj: DeníkNově může pomoci s plánováním prací na zahradě i s výletem nový portál Agropočasí. „Appka“ dokáže namodelovat počasí až na úroveň katastru obce. Pro přesnější data čerpá informace z více stanic. Navíc výstupy jsou založené na komplikovaných algoritmech, vybírají nejrelevantnější zdroje informací a zároveň přihlížejí k lokálním podmínkám.

„Předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu jsou detailnější a ve vyšším rozlišení než výstupy vycházející z celosvětových globálních modelů. Pro předpovědi a zpracování dat o počasí využíváme naši rozsáhlou síť pozorovacích stanic a radarů. Data a předpovědi jsou zpracovávány na superpočítači pod dohledem zkušených meteorologů,“ popisuje ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Pěstování podle aplikace

Kvůli měnícímu se klimatu musí měnit způsoby pěstování i zemědělci. Pomoci jim mám právě nový portál Agropočasí. Díky němu si budou moci rozvrhnout efektivněji práci. „Zemědělství je oborem značně závislým na počasí. Vždyť výnosy zemědělských plodin ovlivňuje především výskyt a množství srážek a průběh teploty vzduchu. Pokud se tedy zemědělec díky nové aplikaci Agropočasí přesně dozví, jaké počasí bude v místě, kde hospodaří, může si podle toho naplánovat své postupy a zemědělské práce. Tím zajistí lepší úrodu i péči o hospodářská zvířata,“ říká ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Chmelaři mají problémy. Loňská úroda byla velmi slabá, navíc náklady vzrostly.
Chmelaři hlásí téměř miliardovou ztrátu. Přemýšlím, že skončím, říká pěstitel

Podle odborníků je spuštění portálu pro zemědělce velkou pomůckou. „Rychlá a snadná dostupnost co nejpřesnějších informací o počasí je klíčová pro operativní rozhodování prakticky u všech agrotechnických zásahů, jako je zakládání porostů, hnojení, ochrana rostlin, sklizňové práce, ale i pro chovatele hospodářských zvířat či lesní hospodáře,“ vysvětluje vedoucí Katedry agroekologie a rostlinné produkce a děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze Josef Soukup. 

Ve zkratce o Agropočasí
- Jedná se o webový portál, který je přístupný zdarma.
- Na jeho vzniku se podílel nejen Český hydrometeorologický ústav, ale i Česká zemědělská univerzita v Praze ve spolupráci s ministerstvem zemědělství a ministerstvem životního prostředí.
- Předpověď počasí zahrnuje maximální a minimální teploty vzduchu, úhrn srážek, rychlost větru a relativní vlhkost vzduchu. Vše si lze zobrazit v interaktivní mapě Česka. 
- Výhled počasí na úrovni katastru obce je vždy na tři dny - dnes, zítra, pozítří. V případě výhledu srážek je to na období deset dnů.
- Uživatel může sledovat nejen "budoucí" počasí, ale i to minulé a porovnávat údaje či s daty dále pracovat.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí