Žádný výšlap na Sněžku nebo toulání v hojně navštěvovaném skalním městě v Adršpašských skalách. Místo toho výlet na Hlídku ve Stráži u Rokytnice nad Jizerou nebo na skalní vyhlídky Polických stěn na Broumovsku. Nová turistická aplikace s názvem EPU zve návštěvníky do méně turisticky navštěvovaných oblastí. Naopak ty „profláknuté“, kam míří každoročně tisíce turistů a kolabuje kvůli tomu infrastruktura, v ní turisté nenajdou.

„Naše krajina vyniká mimořádnou pestrostí, a proto je velmi důležité, abychom ji co nejvíce chránili. Nadměrná zátěž některých našich přírodních dominant má negativní dopady na samotnou přírodu a je potřeba to začít řešit,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Pokud si nainstalujete do svého mobilu aplikaci Portál občana, zobrazí se vám tato ikona
Aplikace Portál občana: Kde ji stáhnout, jak se přihlásit, co dělat při potížích

Právě aplikace EPU k tomu má pomoci. Uživatelé chytrých telefonů si ji mohou zdarma stáhnout v obchodech Google Play či App Store. Po měsíci od spuštění už má přes devět tisíc registrovaných uživatelů. V současné době je v aplikaci přes 170 tipů na výlet po celé České republice. Další stovky přibudou v blízké době.

„V aplikaci nebudou tipy na místa, kam již dnes míří extrémní množství turistů. Chceme lidi přilákat k méně známým, avšak stejně zajímavým místům. Snažíme se turisty rozmělnit do více lokalit a zároveň přimět k odpovědnosti za ochranu přírody a zachování biodiverzity ohrožených míst,“ vysvětlil Ladislav Cirhan, ředitel společnosti Gatyer, která aplikaci vyvinula. Výlety tak většinou směřují do okrajových částí chráněných krajinných oblastí či národních parků.

Aplikace EPU má zavést turisty do méně známých míst v České republice.Aplikace EPU má zavést turisty do méně známých míst v České republice.Zdroj: Fotorepro:Deník/Miroslav Elsnic

Další vychytávky

Nová aplikace neumí jen plánovat trasy. Po cestě upozorňuje na zajímavá místa a nabízí i hry ve formě kvízů. Uživatelé také mohou sbírat chráněné druhy, které se v místě nacházejí – samozřejmě jen v aplikaci. Pomyslnou sbírku si v ní mohou prohlédnout i zpětně. Kromě zábavy přináší appka i aktuální informace z místa výletu. „Informuje o vytíženosti konkrétního místa, mimořádných událostech či o konaných akcích v lokalitě,“ poznamenal Cirhan.

Kurovický lom nabízí koupání na unikátním místě.
Nenápadný lom: Křišťálově čistá voda i koupání s největším broukem na světě

Pokus o odvedení části turistů z přeplněných přírodních památek ochránci přírody vítají. „Aplikace vyplňuje prázdné místo v informačním prostoru – cílí na rodiny s dětmi nebo seniory s dětmi – což je stále rostoucí podíl návštěvníků Šumavy a nabízí jim nové lokality a scenérie, dosud málo navštěvované a vhodné pro klidnou a bezpečnou návštěvu přírody,“ sdělil ředitel Správy národního parku Šumava Pavel Hubený.

Právě vedení národních parků spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR dávaly vývojářům podněty na méně známá a přesto velmi zajímavá místa k návštěvě.

Jak aplikaci naistalovat?

• Aplikace je zdarma ke stažení v obchodech Google Play a App Store.

• Po instalaci vyžaduje pro možnost využívání všech funkcí přihlášení. Buď lze vytvořit nový účet, nebo se lze přihlásit přes existující účet Google, Facebooku či Applu.

• Při instalaci lze zvolit, zda vám bude aplikace posílat oznámení o konání akcí a podobně z místa, kde se turista nachází. I proto vyžaduje zapnutí GPS.

• Lidé, kteří nemají chytrý telefon, si mohou trasu naplánovat na online portále EPU, a to na adrese eupure.eu. Zde najdou i tipy na konané akce či zajímavosti na trase.