Kde lze aplikaci Portál občana stáhnout?
Aplikaci Portál občana je možné zdarma stáhnout a nainstalovat z obchodů Google Play a AppStore.

Jak se přihlásit fo Portálu občana?
Přihlášení do aplikace je téměř totožné jako u webové verze. Jsou zde možnosti v podobě bankovní identity, eObčanky či přes mobilní klíč eGovernmentu a další. Po přihlášení je ještě nutné udělit souhlas s předáním údajů (jméno, příjmení, datum narození, telefonní číslo, mailová adresa). Bez souhlasu nebude přihlášení dokončené.

Liší se uživatelské prostředí aplikace Portál občana od toho v prohlížeči?
Stejně jako v prohlížeči i na úvodní obrazovce v aplikace je nabídka nejčastějších služeb. Rozdíl je, že v aplikaci jsou ve spodní části umístěná tři tlačítka - domů, datovka, menu.

Portál občana míří do mobilů. Co to znamená? Více se dozvíte v článku
Portál občana míří do mobilů. Upozorní i na konec platnosti dokladů

Co lze najít v menu?
Při kliknutí na nabídku menu se zobrazí položka upozornění, profil uživatele, ale také třeba nastavení či přehled podání.

Je nutné mít pro ovládání datové schránky nainstalovanou jinou aplikaci?
Ne. Pokud chcete psát zprávu, nebo si přečíst doručenou poštu v datové schránce, vyhledat starší poštu, stačí se přihlásit do aplikace Portál občana a poté ve spodní části ťuknout na symbol datovky. Nic více.

Jak funguje aplikace Portál občana:

Zdroj: Youtube

Je ovládání datovky v mobilu složité?
Uživatelské prostředí vzhledem připomíná běžného mailového klienta. Psaní zprávy je jednoduché, stejně tak nechybí nabídka připojení přílohy.

Jaký je zásadní rozdíl aplikace oproti počítačové verzi?
Jakmile vám přijde zpráva, dostanete upozornění a zároveň si vše můžete pomocí aplikace vyřídit, přečíst v mobilu. V případě absence aplikace sice dorazí upozornění přes SMS či mail, pokud je má uživatel aktivované, ale zprávu v datové schránce přečíst nelze. Je nutné usednout k počítači.

Mobilní aplikace eDoklady
Když s občankou v mobilu ztratíte mobil, jste v háji, straší lháři. Je to jinak

Proč je dobré komunikovat s úřady a státem digitálně?
Portál občana v současné době nabízí přes šest stovek služeb. Lze tedy ušetřit cestu na úřad – například při výměně řidičského průkazu lze žádost podat online, poté jen zajít na úřad plastovou kartičku vyzvednout. Stejně tak lze rychle zjistit stav bodového konta řidiče, platnost dokladů, dálniční známky a podobně.

Plánují se další novinky v aplikaci potažmo Portálu občana?
Během letošního roku se do portálu přidá například i systém DROZD, který lidem umožní lepší přípravu na případné krizové situace v zahraničí a v předstihu je upozorní před hrozícím nebezpečím. Další plánovanou službou bude Registr zastupování, který poslouží k online udělení plných mocí pro úkony se státem. Tedy například při převodu vozidla, daňovém přiznání či žádosti o cestovní pasy dětí.

Je nutné při přihlášení absolvovat „složitý“ proces ověřování?
Není. Stejně jako u počítače, i na mobilním telefonu lze zaškrtnou políčko pro zapamatování přihlášení. Aplikace Portál občana nabízí, stejně jako je tomu i u mobilního internetového bankovnictví, možnost přihlášení pomocí biometrických údajů.

Pozor na trojského koně. Triada dokáže pozměnit verifikační SMS zprávy, a manipulovat tak finančními transakcemi v legitimních aplikacích
Pozor na podvodné SMS. Odkazují na falešný Portál občana, varoval Bartoš

V telefonu již aplikaci mám dlouho. Takto se ale nepřihlašuji a zmíněné funkce nevidím.
Pozor. Nejspíše máte v telefonu nainstalovanou starou verzi aplikace s názvem Gov.cz. Je nutné si nainstalovat novou s názvem Portál občana. Stará aplikace byla již stažena z nabídky Google Play.

Aplikaci nelze naistalovat, co mám dělat?
K úspěšnému stažení a instalaci aplikace do chytrého telefonu musí uživatel vlastnit modernější zařízení. Požadavkem pro systém Android je minimální verze 10 (vydaná v březnu roku 2019). Pro systém iOS je požadavkem minimálně verze 15 vypuštěná v červnu 2021. Aplikace vyžaduje pro instalaci necelých 40 MB volného místa v úložišti. Stejně tak odborníci doporučují udržovat aktuální veškeré aplikace.

„U starších verzí bohužel nejsme schopni zajistit plošnou kompatibilitu zařízení jako v případě novějších verzí a poskytnout tak správné fungování aplikace a uživatelský komfort,“ zdůvodnila Digitální a informační agentura.