Skupina uvedla, že objevila studenty, kteří museli „pracovat jako roboti“ na výrobní lince hodinek Apple Watch v továrně společnosti Quanta Computer ve městě Čchung-čching. SACOM tvrdí, že studenti ve věku od 16 do 19 let byli svými školami nuceni pracovat ve výrobním závodě prostřednictvím povinných stáží a byli umístěni na pozice, které nesouvisely s jejich oborem studia.

Šéf společnosti Apple Tim Cook
Šéf Applu Tim Cook chválí ochranu dat v EU. Požaduje reformu amerických zákonů

Organizace vyzpovídala 28 studentů, kteří přes léto pracovali v továrně v Čchung-čchingu a všichni shodně tvrdili, že jejich práce nebyla dobrovolná. Praxe „stáží“ je přitom podle SACOMu v Číně široce rozšířená. Výrobci spolupracují s odbornými školami, které je zásobují dělníky, aby doplnili chybějící pracovní síly při zahájení vvýroby nových modelů či v předvánoční špičce.

„Škola nám nevydá maturitní vysvědčení, pokud odmítneme přijít,“ řekl jeden studentů, který studuje obor e-commerce.

Apple iPhone Xs
Nové iPhony přicházejí. Na nejvyšší modely si připravte přes 40 tisíc

Výrobní stáže jsou sice podle čínského pracovního práva v některých případech povolené, ale SACOM zjistil, že v tomto případě neměla práce „doslova nic společného s výukou“ a porušovala některé z čínských zákonů.

„Byli jsme jako roboti na výrobních linkách,“ uvedl jeden osmnáctiletý student. „Opakovali jsme stejné procedury stokrát a tisíckrát každý den, jako roboti,“ dodal s tím, že denní norma byla 1200 jednotek. Ostatní také vypověděli, že byli nuceni do nočních směn od osmi hodin večer do osmi hodin ráno pouze s minimálními přestávkami.

Apple problém vyšetřuje

Továrna v Čchung-čching patří tchajwanskému výrobci elektroniky Quanta Computer, který je dodavatelem i dalších značek. Agentuře AFP se komentář firmy ke vzneseným obviněním získat nepodařilo.

Prodejna Apple v německém Frankfurtu
Apple může převzít hudební aplikaci Shazam. EU mu dala zelenou

Naopak Apple bere zprávu vážně a zahájil vyšetřování, která má prošetřit podezření, že zde studenti na stáži pracují přesčas a na noční směny. Podle mluvčí Applu Wej Ku byla továrna Quanty v Čchung-čchingu novým dodavatelem a jako taková prošla mezi březnem a červnem třikrát auditem. Přitom nebyli odhaleni „žádní studenty na stážích pracující na produktech Applu“.

„Máme nulovou toleranci k nedodržování našich standardů a zajistíme rychlou akci a odpovídající nápravu, pokud zjistíme jejich porušení,“ dodala Wej Ku.

Šéf společnosti Apple Tim Cook
Apple se soustředí na vlastní vývoj. Najal 300 expertů na počítačové čipy

Apple byl přitom již v minulosti cílem ostré kritiky kvůli svým dodavatelům, nezákonně využívajícím studentských stáží. Loni v listopadu Apple a jeden z jeho největších dodavatelů, společnost Foxconn, přiznali, že stážisté v čínské továrně nelegálně pracují s nadměrnými přesčasy při výrobě iPhonů X.

Foxconn v listopadu řekl deníku Financial Times, že „veškerá práce byla dobrovolná a náležitě kompenzovaná, (ale) stážisté pracovali přesčas v rozporu s naší politikou.“ Firma uvedla, že podnikla „okamžité kroky, aby zajistila, že žádný stážista nepracuje přesčas.“

Loni začal Apple od svých dodavatelů vyžadovat, aby omezili počet stážistů v továrnách na maximálně 10 procent jejich celkové pracovní síly.

Brýle pro rozšířenou realitu - Ilustrační foto
Rozšířená realita s nakousnutým jablkem? Apple odkoupil vývojáře chytrých brýlí