„Dlouhodobě se snažíme přinášet našim klientům ta nejlepší dostupná řešení, produkty a služby. Velmi si ceníme toho, že jsme mezi prvními, kteří službu Apple Pay mohou svým klientům nabídnout,” řekla například ke změně obchodní ředitelka J&T Banky Alena Tkáčová.

Jádrem Apple Pay je bezpečnost a soukromí. Čísla debetních a kreditních karet se při placení s Apple Pay neukládají do zařízení, ani do serveru Applu. Místo toho je vygenerováno jedinečné číslo, které je bezpečně uložené v secure elementu daného zařízení. Každá transakce je ověřena jednorázovým bezpečnostním kódem. "Používání služby Apple Pay je bezpečnější a mnohem rychlejší než hledání peněženky a vytahování karty,“ říká Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa pro Českou republiku a Slovensko.

Rychlé propojení

Apple Pay spustila i Money Bank Moneta. "Propojit debetní nebo kreditní kartu s Apple Pay zvládne úplně každý. Stačí si otevřít mobilní bankovnictví Smart Banka, zvolit jednu nebo vícero karet Moneta Money Bank a potvrdit aktivaci Apple Pay. Trvá to jen pár sekund a je to naprosto zdarma. Hned poté už můžete začít platit,“ popisuje Jakub Komenda, vedoucí mobilního bankovnictví Moneta Money Bank.

Apple Pay mohou využívat i klienti České spořitelny. Dnešní spuštění vyvolalo obrovský zájem. "Již během prvních šesti hodin po spuštění si službu aktivovalo 13 tisíc klientů (zhruba každý šestý uživatel iPhonu, iPadu respektive hodinek Apple Watch z řad klientů ČS)," uvedl Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. 

V České republice je přes 90 procent vydaných platebních karet bezkontaktních a více než tři čtvrtiny platebních terminálů tuto technologii podporují. "Velkou výhodou Apple Pay je rychlost a pohodlí, a stejně tak i bezpečnost transakcí, kterou zajišťuje tokenizační technologie Mastercard - ta umožňuje bezpečně propojit mobilní zařízení s platební kartou,“ uvedl Luděk Slouka, ředitel rozvoje produktů a inovací Mastercard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko.

Služba Apple Pay je k dispozici pro chytré telefony iPhone SE nebo iPhone 6 a novější. Uživatelé mohou platit rovněž prostřednictvím chytrých hodinek Apple Watch. Majitelé iPhonů mohou svým mobilním telefonem ode dneška zaplatit i za obědy a benefity. Digitální platbu Apple Pay v Česku jako první firma v oboru nově nabízí společnost Edenred, která je tak součástí vstupu služby do Česka.