Projekt seniorského domu v Hudečkově ulici navazuje na rozhodnutí předchozích vedení městské části Praha 4, která stavbu plánuje už od roku 2011. Radnice aktuálně představila vítězný návrh z dílny Projektil architekti. Kromě něho se výběrového řízení zúčastnily ateliéry CHYBIK + KRISTOF, OV Architekti a Schindler Seko architekti.

O vítězi rozhodly zejména odborné posudky profesora Jána Stempela a architektů Petra Stolína a Radka Šímy. „Realizace nyní vstupuje do fáze vypracování projektové dokumentace,“ doplnil radní pro investice Filip Vácha (TOP 09).

Seniorům je v běžném veřejném prostoru lépe

Návrh počítá s 30 byty 1+kk a 2+kk, v dalším křídle pak s čtyřiceti lůžky v takzvaném odlehčovacím centru. V objektu má být také wellness centrum a další služby, dostupné i pro veřejnost. Podle městské části je projekt unikátní přístupem, který upřednostňuje komunitní péči o seniory, umožňující setkávání a kulturní vyžití ve společných prostorech včetně velké zahrady.

Koncept vyzdvihuje architekt Radek Šíma: „Je chybou vymístit dům seniorů někam za zeď zámečku. Obyvatelé domova by měli mít možnost stát se součástí standardního veřejného prostoru, dojít si nakoupit, pozorovat život, mít kontakt s malými dětmi. Zároveň je vhodné využít prostory a služby seniorského domu i pro veřejnost, a tím umožnit vzájemný sociální kontakt.“