Zasazením tří lip a dvou dubů začala stavba technologického a vědeckého parku Nupharo u Žďárku na Libouchecku. Ten by měl fungovat jako inkubátor nových technologií především v oblasti stejnosměrného proudu a napomoci jeho postupnému zavádění v každodenní praxi. Nabídne až osm set pracovních míst a chce do regionu přilákat „mozky".

„Začínáme se stavbou budov, konkrétně Centra pro transfer technologií, jelikož infrastrukturu už máme kompletně hotovou," vysvětlil Milan Gánik, šéf stejnojmenné společnosti. „Zájemci se zajímavými vědeckými projekty se nám mohou hlásit už teď."

Soběstačné domy

Rainer Baumann ze společnosti ABB, se kterou Nupharo úzce spolupracuje, vysvětlil, že coby strategický partner projektu chtějí napomoci především v hledání dalších partnerů.

Nupharo parkNupharo je projekt za více než tři čtvrtě miliardy korun. Z toho 300 milionů dostal investor formou dotace z EU a zbytek pokrývají strategičtí investoři. Areál nabídne ve své první fázi 16 tisíc čtverečních metrů pro komerční využití. Postavený bude v půlce roku 2015. Zaměří se na stejnosměrný proud.

„Vyrábíme řadu produktů, které by tady mohly být využity. Zabýváme se fotovoltaikou, automatizací budov. Míříme k vytvoření soběstačných domů," řekl Baumann.

Vladimír Smrž, náměstek ministra životního prostředí, to komentoval s tím, že snižování spotřeby energie a její účinnější využívání patří mezi priority. „Věřím, že Nupharo bude průkopníkem v zavádění poznatků v oblasti efektivního využívání energie," dodal náměstek Smrž.