„Budou to čtyři bitevní a osm přepravních moderních strojů. Připravuje se uzavření smlouvy,“ řekl premiér Babiš. Smlouvu na nákup nové techniky stát podle něj uzavře letos. „Je třeba ještě dořešit financování, protože výrobce si klade za podmínku předplatby,“ zmínil premiér.

Vojenský speciál Tatra z řady Force
Nové stroje pro armádu. Kopřivnická Tatra dodá vozidla za půl miliardy

Osm přepravních vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř kusy bojových AH-1Z Viper v celkové hodnotě 14,5 miliardy armádě dodá americká společnost Bell. Američané nabídli ještě jinou variantu, 12 kusů vrtulníků UH-60M Black Hawk za 13,2 miliardy korun.

„Expertní skupina obě varianty posoudila. Bylo rozhodnuto, že to bude takzvaný systém H1, tedy osm Venomů a čtyři Vipery,“ podotkl ministr Metnar.

Vybavení zbraňovými systémy

V ceně nabídky je kromě vrtulníků také jejich vybavení zbraňovými systémy. „Armáda České republiky nakupuje celý systém, který slouží k přepravě vojáků, přepravě raněných, ale hlavně k palebné podpoře pozemních jednotek,“ vysvětlil náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata.

Armáda nyní vlastní vrtulníky převážně ruské výroby a má potíže s dodávkami náhradních dílů. „Nákup nových vrtulníků je pro nás zásadní, abychom snížili naši závislost na Rusku,“ zdůraznil Opata. Vrtulník UH-1Y Venom se využívá pro transport vojáků, slouží pro dodávky zbraní a dalších záležitostí pro pozemní jednotky. AH-1Z Viper je přímo vyvinut pro souboj ve vzduchu.

Bojové vozidlo Perun společnosti SVOS
Armádní testy byly nelegitimní, tvrdí SVOS Přelouč. Perun prý požadavky splňuje