"Samozřejmě je to otázka vždy té destinace, jak má která cestovní kancelář zajištěný kurz a jestli by kurz měla zajištěný i v době, kdy intervence skončí," řekl místopředseda asociace Jan Papež. Současný tržní kurz koruny k euru je podle asociace 23,50 až 24 korun, zatímco Česká národní banka pomocí intervencí drží kurz na úrovni 27 Kč/EUR.

CK Fischer uvedla, že konec intervencí by se promítl do cen zájezdů v případě, že by koruna opravdu dlouhodobě posílila. "Je ale důležité poznamenat, že závazek ČNB trvá už poměrně dlouho, takže se očekávání rovnovážného kurzu posunují výrazně nahoru oproti době před třemi lety, kdy se euro dalo koupit za 25,50 Kč," řekl mluvčí CK Jan Bezděk.

Podle Exim tours by posílení koruny mělo vliv na všechny zájezdy do zahraničí. "Pokud by k němu došlo ke konci roku, tak se to katalogových cen nedotkne. Vliv by ale posílení kurzu koruny mělo na kalkulaci last minute zájezdů," uvedl marketingový ředitel CK Stanislav Zíma.

"Intervence ČNB a oslabení koruny má samozřejmě na ceny zájezdů výrazný vliv a jejich ukončení by určitě trhu cestovního ruchu a cenám zájezdů prospělo. Velmi důležité však bude načasování ukončení intervencí, čím dříve k ukončení dojde, tím lépe," dodal Petr Šatný z CK Alexandria.

Bezpečné destinace

František Vorel z cestovní kanceláře BlueStyle ale dodává, že na ceny zájezdů negativně působí i další vlivy. Letos řada evropských destinací považovaných za bezpečné jako Španělsko či Bulharsko zdražila. "Pokud tento trend bude pokračovat, hoteliéři mohou chtít dále zdražovat a z vyšší poptávky těžit. To by eliminovalo posílení koruny," dodal Vorel. Také u destinací jako jsou Tunisko, Egypt a Turecko se podle něj dá očekávat, že s blížící se letní sezónou budou spíše zdražovat, protože i do nich se díky nebývale nízkým cenám a delší době klidu nakonec klienti opět vracejí.

Slabší koruna v posledních letech rovněž zvyšovala příjezdy zahraničních návštěvníků z okolních zemí. Agentura CzechTourism očekává, že negativní dopad by ukončení intervencí mělo pouze na jednodenní návštěvníky, kteří do Česka jezdí na nákupy. "V případě turistů se nedomníváme, že by došlo k dramatickému poklesu, spíše ke zpomalení růstu, který je v poslední době opravdu výjimečný," řekla ředitelka Institutu turismu státní agentury CzechTourism Markéta Vogelová.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Od té doby do konce letošního července intervenovala v objemu zhruba 563 miliard korun. V polovině září guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že čas na ukončení devizových intervencí by mohl nastat ve druhé polovině roku 2017.