V pátek má přitom Řecko uhradit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) splátku 300 milionů eur (přes osm miliard Kč). Někteří řečtí představitelé již dříve signalizovali, že bez dohody o obnovení finanční pomoci splátku neuhradí. Atény již několik měsíců jednají s věřiteli o podobě reforem, které jsou podmínkou vyplacení zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dohodnutého záchranného programu.

„Předložili jsme realistický plán, jehož cílem je dostat Řecko z krize," řekl dnes Tsipras. „Nečekáme, až přijdou se svým návrhem. Řecko předkládá plán… a rozhodnutí je na politickém vedení Evropy," řekl premiér. Podle jeho přesvědčení by přijetí návrhu „ukončilo rozdělení v Evropě". Zdroje blízké jednání však agentuře Reuters řekly, že řecký návrh neobsahuje žádné významné ústupky v otázkách, které jsou překážkou k dosažení dohody.

Krizová schůzka

Tsipras vystoupil poté, co se v Berlíně v pondělí večer sešli ke krizové schůzce věnované stavu jednání s Řeckem německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Françoise Hollande, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéfka MMF Christine Lagardeová a prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Podle mluvčího německé vlády se shodli, že v příštích dnech hodlají „velmi intenzivně" pracovat na dosažení dohody s Řeckem.

V souvislosti s berlínskou schůzkou se v médiích objevily informace, že věřitelé začali v pondělí připravovat text konečné dohody, který chtějí předložit jako hotovou věc řecké vládě. Podle informovaných zdrojů listu The Wall Street Journal už měli účastníci pondělní schůzky v Berlíně text dohody k dispozici. Nejmenovaný evropský činitel však agentuře Reuters řekl, že věřitelé nebudou žádný takový text předkládat jako ultimátum.

Výměna dokumentů

Evropská komise sdělila, že Řecko si nyní s věřitelskými institucemi vyměňuje dokumenty týkající se návrhů řeckých reforem, avšak vyjednávání jsou stále jen na technické úrovni. „Mezi institucemi a řeckými úřady se vyměňuje řada dokumentů, které vyjasňují, jak naplnit dohodu euroskupiny z 20. února (o prodloužení řeckého záchranného programu o čtyři měsíce). Dobrým znamením už je sám fakt vyměňování dokumentů," uvedla mluvčí komise Annika Breidthardtová na denním brífinku na otázku, zda komise něco od Atén dostala.

Mezinárodní věřitelé dosud za překážku dohody označovali hlavně neochotu Řeků zavést důchodovou reformu a změny na trhu práce. Evropský komisař pro ekonomiku Pierre Moscovici ale dnes uvedl, že Řekové předložili návrh na řešení otázky důchodového systému a věřitelé jej nyní posuzují.