ČTÚ uvedl, že všechny požadavky stávajících operátorů na vydání předběžných opatření, podané u soudu s cílem zastavit výběrové řízení, jsou zamítnuty. Žádný z operátorů tak u Městského soudu v Praze se svou žádostí neuspěl, dodal ČTÚ.

Mobilní telefon připojený k síti 5G
T-Mobile u soudu neuspěl. Aukce kmitočtů pro sítě 5G může pokračovat

Podle podmínek aukce nesmí zájemci o kmitočty svou účast v aukci komentovat. Podle očekávání se do ní ale zřejmě přihlásili všichni stávající operátoři, tedy O2, T-Mobile i Vodafone. Spekulovalo se o účasti firem Nordic Telecom, Poda nebo Sazka Mobil. Svou neúčast naopak dnes oznámil ČEZ.

"Dnešního dne se uskutečnilo za účasti notáře otevírání obálek s přihláškami do výběrového řízení, které bude nadále probíhat podle předpokladů. Ve stanovené lhůtě podalo přihlášku celkem sedm uchazečů," oznámil ČTÚ.

Souhrnná vyvolávací cena kmitočtů je 5,4 miliardy korun, což je asi o 900 milionů méně, než byl původní záměr úřadu v minulém roce. Důvodem jsou výsledky podobných soutěží jinde ve světě i zlevnění jednoho z frekvenčních bloků, na který bude navázána povinnost poskytovat tzv. národní roaming. Podmínky aukce úřad třikrát přepracovával. Kmitočty by měl úřad přidělit na přelomu roku.

Aukci napadli tři tuzemští operátoři žalobami a stížností k Evropské komisi. Vadí jim zejména podmínky národního roamingu a malá šíře spektra v pásmu 3,4-3,6 GHz. Aukce podle nich obsahuje nepovolenou veřejnou podporu. Podle předsedkyně ČTÚ Hany Továrkové aukce žádnou podporu neobsahuje.

Mobilní síť 5G - logo - Logo mobilní sítě 5G - ilustrační foto.
Diskriminační podmínky. Všichni operátoři napadli vypsanou aukci kmitočtů pro 5G

Aukce by měla přivést na trh jednoho či více nových operátorů, kteří by zvýšili konkurenci na trhu. To by mohlo vést k poklesu ceny mobilních dat. Podle dřívějšího odhadu vládního zmocněnce pro technologie a digitalizaci Vladimíra Dzurilly by aukce mohla vést ke snížení ceny neomezených mobilních dat na zhruba 700 korun měsíčně. Nyní je to obvykle nad 1000 Kč.