Padaly burzy i eurozóna

Na podzim 2008 USA oznámily největší bankrot ve svých dějinách. Hroutily se nejmocnější světoví finanční velikáni jako Lehman Brothers, nebo Washington Mutual. Hluboký propad oznámily následně i burzy po celém světě. Například Pražská burza se 10. září 2008 propadla na 26měsíční minimum. Americká hypoteční krize tak zachvátila se zpožděním i Evropu.

O rok později odstartovalo Řecko dluhovou krizi eurozóny. To se z problémů dodnes nedostalo. Následovaly ho Portugalsko a Irsko. Extrémní dluhy ohrožovaly také Belgii, Itálii a Španělsko. Růžově na tom nebylo ani Česko.

Zatímco většinu států pohlcoval hurikán finanční krize, obchodní partner na druhé straně zeměkoule zaznamenal jen slabý pokles v poslední čtvrtině roku 2008. Jak je možné, že u protinožců žádnou krizi neměli?

Sběr jahod. Ilustrační foto.
Začíná sklizeň jahod. Ministerstvo podpoří jejich pěstitele dotacemi

Mocná kombinace starého a nového

Země, kde žije pětkrát více ovcí, než lidí, kombinuje podle serveru Macrobusiness prvky takzvané pre-moderní a post-moderní ekonomiky. Česky řečeno, tradiční zemědělství a těžba nerostných surovin v kombinaci se silným bankovním sektorem a IT technologiemi vytváří neporazitelný a konkurenceschopný mix.

Jak píše britský týdeník The Economist, motorem australské ekonomiky je především těžba nerostných surovin, která trvá více než 160 let. Díky němu protinožci zbohatli a získali sebevědomí. Některé jiné země mají zásob také požehnaně, v jejich využití ale Austrálii nesahají ani po paty.

Ředitel investičních produktů ING Bank Petr Žabža
Kolísání ve světě investic

Těžba zlata, uhlí, železa a zemního plynu především na západě země tvoří sedm procent australského HDP. Suroviny, ale i hotové výrobky pak vyváží na asijské trhy. Například do států východní Asie vyvážejí Australané asi polovinu svého vytěženého uhlí.

Až sem nejde o nic překvapivého. Australská historie ale praví, že po krátkém období těžebního boomu vždy přichází recese, jak tomu bylo naposledy s rozvojem těžby v 80. letech, krize pak následovala v roce 1991. Příliš regulovaná ekonomika zažila šok, země se z toho poučila a do další dekády vstoupila v dobré kondici.

Lukáš Bauer v závodu SP.
Strach o peníze? Nové Město vzdalo lyžařský Světový pohár

Jak píše The Guardian, v roce 2008, kdy ostatní státy lomcovala finanční krize se australská ekonomika těšila nejlepšímu zdraví – nezadlužená a rostoucí s dobrým rozpočtem. Před krizí jí zachránila dobrá situace australských bank a vládní stimulační balíčky.

„Byla to válka, ve které bankéři staré školy zvítězili nad mladými vlky, kteří prahli jen po zisku," říká australský ekonom Ian Harper. Zároveň ale dodává, že země měla prostě štěstí a dobré politické vedení.

Centrální banka bez politických zásahů

Dnešní situace vypadá na první pohled podobně té v 80. letech. Těžařské firmy zažily největší boom po roce 2010. Když pak koncem roku 2016 země svůj růst zpomalila, někteří předpovídali scénář z 80. let. Světové ceny strategických surovin navíc v posledních letech poklesly. Jak je možné, že se černé prognózy nenaplnily a australský zázrak přežívá?

Ilustrační foto
Austrálie brojí proti dětské sexuální turistice. Pedofilové nedostanou pasy

Australská ekonomika totiž ušla pěkný kus cesty. Centrální banka stanovuje úrokové sazby dle vlastního uvážení, bez politických zásahů. V návaznosti na těžební boom postupně snižovala úrokové sazby od roku 2011 z 4,75 procenta až na 1,5 procenta minulý rok. Australský dolar tak před šesti lety spadl na 0,76 vzhledem k americkému, aby pak mohl loni posílit na 1,1 dolaru.

Tyto faktory pomohly nejlidnatějším státům Novému jižnímu Walesu a Viktorii, kde investice do dalších odvětví ekonomiky vzrostly o deset procent od roku 2013. Rozvinul se tak sektor služeb, který dnes představuje 70procentní podíl ekonomiky.

Během těžebního boomu bylo navíc kvůli vysokým cenám pro firmy obtížné exportovat. Nyní zažívají žně.

Jistého ale není nikdy nic. Austrálii totiž k růstu značně pomáhá export do nestabilní Číny. Jak píše The Economist, bohatství země nejmenšího světadílu do jisté míry závisí na jejím největším obchodním partnerovi, který je značně nevypočitatelný.

Graf: Vývoj australského HDP v porovnání s ostatními světovými ekonomikami.

Vývoj australské ekonomiky v porovnání s ostatními státyZdroj: Budget.gov.au

Video: dobývání nerostných surovin v Austrálii

Zdroj: Youtube

Ekonomické okénko Austrálie
Počet obyvatel22 miliónů
Průměrný růst HDP v jednotlivých letech2016 2,9 procenta
2015 2,4 procenta
2014 2,7 procenta
Nezaměstnanost2016 – 5,8 procenta
2015 – 6,1 procenta
Inflace2016 - 1,4 procenta
2015 – 1,5 procenta
Hlavní vývozní artiklyUhlí, železná ruda, zlato, maso, vlna, pšenice, stroje a dopravní prostředky
Největší obchodní partneřiČína, Japonsko, Jižní Korea, USA, Indie, Německo.
MěnaAustralský dolar, kurz 1,352 k americkému dolaru

Zdroj: The World Factbook, CIA.

 Australská policie dne s evakuovala všechny osoby z budovy Opery v Sydney a v pobřežní čtvrti Manly.
Austrálie si došlápne na zámožné imigranty. Hlavně Číňany