Dražší benzin na straně jedné a zachránění zemědělci, kteří by jinak museli vyhodit část letošní úrody, na straně druhé.

Tak nějak, byť ve velmi zjednodušené podobě, vypadala česká přetahovaná o zelenější pohonné hmoty, kterou notně zamíchal prezident Václav Klaus svým nedávným vetem. Nicméně i přes jeho vůli, Češi do svých vozů začnou od června tankovat zelenější a zároveň dražší palivo. Podíl takzvané bioložky se podle novely zákona o ochraně ovzduší zvyšuje asi o půl procenta. Poslanci o tom ve čtvrtek rozhodli na své úplně poslední schůzi před volbami.

I když veto prezidenta padlo poměrně hladkou většinou hlasů, o jednotnosti Poslanecké sněmovny se nedá hovořit ani vzdáleně. Nejvíce negativních hlasů bylo slyšet především z tábora občanských demokratů, kteří přijetí zákona považují za vítězství zelené lobby. „Zákon nemá být schvalován. Je to do značné míry jen lobby některých zelených organizací a části zemědělců,“ nechal se například slyšet poslanec za ODS Marek Benda.

Demonstranti: Pěstujte, ale za své

Že zákon prošel, udělalo obrovskou radost právě zmiňovaným farmářům, kterých asi tisícovka včera demonstrovala před budovou sněmovny. „Pokud by mělo platit veto, tak nám ubere obrovské množství peněz, kterých se nám nyní nedostává. Ztráta by se určitě pohybovala v miliardách korun,“ uvedl viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla. Agrárníci s přijetím zákona totiž počítali dopředu, a kdyby se nezačalo přimíchávat více biopaliv, úroda ze 67 tisíc hektarů půdy by byla téměř na výhoz.

#nahled|https://g.denik.cz/1/77/2805_biopaliva_web_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/77/2805_biopaliva_web.jpg|Biopaliva v Česku#

O tom, že biopaliva především rozdělují, než spojují, svědčila i další demonstrace probíhající jen pár metrů od zemědělců. Protestní akci proti „biopalivovému lobbingu“ svolal na Malostranské náměstí předseda pravicové Strany svobodných občanů Petr Mach, jehož příznivci po chvíli přišli vyjádřit svůj nesouhlas před sněmovnu. Zemědělci a odpůrci zákona zde po sobě navzájem posměšně pokřikovali, k žádné potyčce ale nedošlo. „Pěstujte si řepku, ale za svoje,“ zvolal před sněmovnou směrem k zemědělcům jeden z odpůrců zákona. „Vůbec tomu nerozumíte! Tankujte si klidně v Rakousku nebo na Slovensku,“ oplatil mu jeden ze zemědělců.

Zelenější benzin, dražší benzin

Ve světě se v poslední době spíš proti biopalivům začíná brojit.

Vyrojilo se několik studií, které jejich ekologičnost zpochybňují. Skeptikové navíc tvrdí, že se část dováží ze vzdálené Brazílie či Malajsie a emise v průběhu přepravy jejich užitečnost vlastně vynulují. Oponenti zase říkají, že ropa jednou dojde a svět ji bude muset nahradit.
Nicméně co zajímá každého, je cena zelenějšího benzinu a nafty. Ta by měla bez jakýchkoli diskusí vzrůst. „Cena by se měla zvýšit o 0,5 procenta u benzinu a o 0,7 procenta u nafty. Takže se jedná o zvýšení zcela nepatrné,“ řekla ministryně životního prostředí Rut Bízková. To potvrzují i samotní analytici.

„Podle našich propočtů by nemělo dojít k vyššímu růstu cen než o dvacet haléřů na litr. Když se podíváte, jak ceny pohonných hmot každý týden kolísají, řidiči tyto změny prakticky nezaznamenají,“ uklidňuje zjitřené vášně analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.
Nicméně benzin letos zdražil kvůli poslancům už podruhé. Nejdříve to bylo způsobeno vyšší spotřební daní na pohonné hmoty, teď je to kvůli biopalivům.

VOJTĚCH JANDA A ČTK