Spolujízda ani nabízení gaučů není v České republice zatím tolik rozšířené. Tyto levné alternativy cestování využívají především mladí lidé do 25 let. Odborník na cestování Jaromír Beránek se nebojí, že by cestovní ruch přicházel o velké množství turistů. Neví ani o žádných podvodech, kterých se někdo může obávat.

Mezi nejlevnější a nejjednodušší způsob dopravy patří spolujízda. Jaký má tento fenomén význam u nás?
Rozvíjí se, a to zejména u mladších ročníků v rámci celé Evropy. Začalo to tak, že vznikly speciální agentury, které se spolujízdou zabývají a za zprostředkování vybírají určitý poplatek. Jedná se o servery, na kterých se registrují poptávající spolujezdci a nabízející řidiči. Tyto portály se zaměřují především na zahraniční cesty z České republiky do Německa, Rakouska, Francie nebo Anglie, velice frekventované je také Slovensko a delší cesty po Česku. Dnes se ale lidé vesměs hledají na internetu a po Facebooku. Jezdí spolu známí a hlavně studenti, kteří jsou ve světě na stážích.

Odkud se k nám spolujízda dostala?
Spolujízda má původ ve Spojených státech, kde v různých podobách funguje už delší dobu. Dříve tam podobných agentur bylo mnoho, teď ale pomalu ustupují. Dnes je to i v Americe spíš na osobních kontaktech.

Jak takové cestování funguje?
Obvykle to bývá tak, že se lidé potkají na výpadovce u nějaké benzinky s tím, že nastupující dopředu zná značku a barvu auta. Řidič také většinou dopředu dá vědět, kolik si s sebou cestující může vzít zavazadel. Hodně totiž spolujízdu využívají právě vysokoškoláci, kteří se vracejí ze studentského pobytu.

Je takové cestování bezpečné?
Pokud je to přes agenturu, tak ano. Ta by neudělala zprostředkování, pokud by na někoho měla špatné reference. Pokud je to přes sociální sítě, je to složitější. Upřímně, neslyšel jsem, že by na to někdo doplatil, protože i takoví lidé se do jisté míry znají. Neznám ani případ tzv. lovců hezkých žen. Problém ale může být s pojištěním, pokud by se stala nějaká nehoda nebo by se cesta z nějakého důvodu neuskutečnila.

Můžou tak vznikat cestovnímu ruchu nějaké ztráty?
Cestování spolujízdou na delší vzdálenosti je výrazně levnější než autobusem nebo vlakem, malé ztráty u dopravců vznikat můžou, podstatné to ale není. Lidé využívající spolujízdu by do letadla pravděpodobně stejně nesedli. Navíc člověk, který spolujízdu využije, musí většinou nějakou veřejnou dopravu stejně využít, aby se dostal na domluvené místo setkání. Spolujízda funguje především podél hlavních evropských dálničních tahů a většinou se řidičům nikam do města zajíždět nechce, protože se jim to nevyplatí.

Zasáhl nás i couchsurfing neboli sdílení gaučů či jiné výměnné pobyty?
Podobné cestování je opět rozvinutější v západní Evropě, především v Holandsku. U nás to takový rozsah nemá. Podobné výměnné pobyty byly u nás vždy založené na známostech, kdy se rodiny seznámí třeba u moře a pak se vzájemně navštíví. Většinou se ale chtějí předvést, kdo má větší vilu a bazén. Z hlediska ohrožení cestovního ruchu bych se ani tohoto nebál. Ti kteří mají peníze, si raději zaplatí hotel, a ti, kteří mají méně, bydlí většinou v malých bytech, kam si nikoho dalšího pozvat nemůžou, protože se jim tam nikdo další nevejde.

Jaká dovolená je pro Čechy nejlevnější?
Pro nás je nejlepší vzít auto a jet do kempu do Chorvatska. Výhodou je velká jistota hezkého počasí. Výhodné je i Tunisko nebo Egypt, kde se k dobrému počasí přidává ještě kvalitní servis a v případě all inclusive i strava po celý den.

Cestování