O pár dní později zažili chvilky hrůzy výletníci nedaleko Dvora Králové, kde jejich autobus zachvátily plameny. I v tomto případě byla na vině technická závada – tentokrát na motoru. Oba případy dopadly relativně šťastně, otázkou však je, zda to stejně bude vypadat i někdy v budoucnosti. Místo moderních autobusů totiž většina lidí, aniž by si to uvědomovala, jezdí v pojízdných rakvích. Průměrný věk autobusů v Česku stále narůstá a nyní se pohybuje už kolem 14,61 roku.

Odborníci přitom varují, že „ideální“ stáří autobusů je zhruba poloviční. „ Valná část autobusů přesluhuje a obměna je velmi nízká. V Česku je registrováno zhruba 21 tisíc autobusů, ale ročně se jich obmění jen necelých pět procent,“ říká tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl. Situace u nás loni došla až tak daleko, že průměrný věk autobusů téměř o rok převýšil věk osobních automobilů. Kdyby se statistika rozpitvala více, vyšlo by dokonce najevo, že vozidla kategorie M2 (například u nás kdysi oblíbené Avie přestavěné na autobus) dosahují průměrného věku 24 let. Hlavním problém spočívá v tom, že takto staré autobusy a dodávky nejvíce používají různé fotbalové kluby či zájmová sdružení, která jejich pomocí často převáží děti.

INFOGRAFIKA Stáří českých autobusů

Chce to přitvrdit

Aby v budoucnu nedošlo k tragédii, je podle odborníku potřeba výrazně zpřísnit kontroly na Stanicích technické kontroly (STK) a zesílit policejní dohled. „Je jasné, že zpřísnění musí přijít. Pokut to například srovnáme s Německem, technickou kontrolou u nás prochází daleko více vozidel a netýká se to jen autobusů,“ potvrzuje mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Už od začátku roku u nás měl fungovat počítačový online dohled nad veškerými pobočkami STK, který měl zabránil situacím, kdy technici (často za úplatek) pouští do provozu zrezivělé vraky. Doposud ale není zcela hotová počítačová síť. „Systém spustíme v průběhu roku, přesně datum ale zatím nevíme,“ říká Hanzelka. Jediný, kdo tak bude na aktuální situaci reagovat, je dopravní policie. Jak se podařilo zjistit Deníku, už na příští týden chystá akce zaměřené na kontrolu autobusů. „Kvůli preventivnímu působení ale nebudeme sdělovat jakékoliv podrobnosti,“ dodala mluvčí policie Petra Srnková.

Odborník: Kritickým místem starších Karos jsou brzdy

Nejenom stáří, ale také nedostatečná údržba se podepisuje na současném stavu autobusů v České republice. Myslí si to soudní znalec Evžen Sperger, který šetří nehody autobusů.

Autobusy v Česku stárnou, projevuje se to i při šetření nehod?

Technický stav autobusů u nás je samozřejmě úměrný ke jejich stáří, ale podle mých zkušeností záleží také na tom, jak si majitelé svoje autobusy ošetřují a udržují.

Starají se majitelé o autobusy v Česku dostatečně?

Určitě ne. Příkladem je zmiňovaná nehoda, které se minulý týden stala ve Velemyšlevsi na Žatecku. Aniž bych viděl vozidlo, dokážu odhadnout, co se stalo. Řidič vypověděl, že mu selhaly brzy – z technického hlediska tedy řekl, že během jízdy brzdy šly a najednou přestaly jít. To je to dáno špatnou údržbou, kde nebyl dodržen průměr brzdového bubnu. Studené brzdy mu šly, zahřátě přestaly fungovat… to je vždy dáno špatnou údržbou.

Problémy českých autobusů tedy souvisí s údržbou?

Ano, vždycky je to dáno údržbou. Její kvalitou a samozřejmě s tím související finanční nákladností. Mnoho majitelů autobusů bohužel šetří, třeba na zmíněných brzdových bubnech.

Většina starších busů jsou u nás Karosy. Jsou jejich kritickým místem brzdy?

Dá se to tak říci. Jde o to, že starší typy Karos mají jako brzdové ústrojí bubny, a to je ten slabý článek. Novější autobusy mají kotoučové brzdy, které v tomto pojetí buďto neselhávají nebo jen velmi zřídka. Stejný problém s brzdami mají například i starší vozy značky Liaz.