V Táboře druhý, na Táborsku pátý mléčný automat. Po sídlišti Nad Lužnicí začala Farma u Drhovských z Maršova prodávat svoje mléko také na Pražském sídlišti. Automat najdete hned vedle pošty.

„Náklady se nám nyní rozloží, ekonomicky to bude výhodnější. O mléko je stále zájem, až na některé výkyvy kvůli počasí se na „Sojčáku“ stabilně prodává sto až sto padesát litrů denně,“ informoval farmář z Maršova Miloslav Drhovský.

Litr čerstvého nepasterovaného a plnotučného mléka tu pořídíte za 18 korun, půllitr za deset. Automat k tomu nabízí celou řadu nádob, kam lze mléko načepovat. Nejlevnější plastová stojí 10 korun, skleněná 15 korun a za 75 korun si můžete z automatu vyzvednout barevnou s potisky.

„Je to bezvadné. Jezdili jsme si pravidelně na Sojčák. Vždycky jsme si nabrali osm, devět litrů. Přeci jen je to z ruky. Jsme rádi, že teď to máme skoro za domem. Mléko miluju od malička a můžu to posoudit. S krabicovým, které se prodává v obchodech, se to vůbec nedá srovnávat,“ tvrdí Aleš Krejsa z Tábora.

Farma z Maršova nevylučuje, že další automaty budou následovat. Do budoucna uvažuje například o stanovišti ve Fugnerově ulici u bývalé tržnice.

Čerstvé mléko v regionu koupíte, z automatů ale ne

Deset v kraji, v okrese Benešov ani jediný. Taková je situace s automaty na čerstvé mléko. Nejblíž ho najdete ve Vestci u Jesenice.

„Bydlím na rozhraní benešovského a pelhřimovského okresu a zde jeden mlékomat docela fungoval. Jenže Družstvo Rynárec pro něj nedokázalo najít ideální umístění a odbyt byl malý. Doporučuji mléko z mlékomatu ochutnat a pochopíte můj zájem,“ napsal do redakce čtenář Miroslav Doubrava.

Jenže nevýrazný zájem drobných odběratelů nemůže pokrýt ztrátový prodej. Proto se automatu na čerstvé mléko Benešáci nejspíš hned tak nedočkají.

Ale hlavu věšet nemusejí. Existuje několik možností, jak čerstvé mléko koupit.

Jde to například běžně, v obchodě. Vedle trvanlivého krabicového mléka, které ale není čerstvé ani náhodou, lze najít i skutečně čerstvý nápoj. Další možností je koupě mléka přímo od zemědělce. To však má určitá úskalí.

Zemědělec by měl mít na prodej svých produktů povolení. Pokud ho nemá, kupující riskují případné zdravotní problémy.

„Ale existuje i takzvaný prodej ze dvora,“ připomněl ředitel Krajské veterinární správy Středočeského kraje Zdeněk Císař s tím, že takto registrovaní zemědělci pravidelně nechávají podle veterinární metodiky zvířata, od nichž mléko k prodeji pochází, testovat. To samé se týká i samotného bílého nápoje.

Na Benešovsku lze ze dvora nakupovat čerstvé mléko v Okrouhlici u Benešova, Jiřeticích u Neustupova, Hrajovicích u Kamberka, Třebsíně u Krňan a také v Miličíně.

Možnost zdravotních potíží existuje samozřejmě i u takto prodávaného zboží. Je ale podstatně nižší, než u prodeje neorganizovaného. (zkl)