Musk v e-mailu zaměstnancům uvedl, že má Tesla před sebou „velice obtížnou“ cestu, pokud má i nadále prodávat dostupná vozidla, poháněná obnovitelnými zdroji energie. Zdůraznil, že jde o jednu z nejmladších firem na trhu. „Tesla musí v nadcházejících měsících přistoupit ke škrtům a zároveň navýšit produkci Modelu 3 a provést řadu vylepšení,“ uvedl.

„Snaha o vytvoření dostupných produktů využívajících čistou energii nezbytně vyžaduje extrémní úsilí a maximální kreativitu. Úspěch naší mise je ale základem pro to, aby byla budoucnost co nejlepší, takže pro něj musíme udělat všechno, co je v našich silách,“ napsal Musk.

Škrty pokračují

Přesný počet zaměstnanců, kteří v následujících měsících přijdou o práci, není dosud znám. Miliardář však již vloni na twitteru uvedl, že Tesla zaměstnává 45 tisíc lidí. Pokud je toto číslo stále aktuální, ocitnou se bez zaměstnání přes tři tisíce zaměstnanců.

Společnost tento týden ukončila výrobu nejlevnějších verzí svého sedanu Model S a SUV Model X. Musk navíc ve čtvrtek informoval, že Tesla plánuje zrušit zákaznický bonusový program, který nabízí novým zákazníkům šest měsíců dobíjení zdarma. Podle šéfa společnosti „příliš zvyšoval cenu automobilů“.

Zakladatel firmy v pátek uvedl, že Tesla čelí „extrémně složité výzvě“. Musí totiž zajistit, aby její elektromobily a produkty na solární pohon byly konkurenceschopnými alternativami vozidel a dalších produktů, které se spoléhají na fosilní paliva. „Okolo května musíme dostat střední třídu Modelu 3 na všechny trhy, abychom oslovili více zákazníků, kteří si mohou naše vozy dovolit. Navíc potřebujeme pracovat na levnějších verzích,“ vysvětlil Musk.

Nejlevnější verze Modelu 3 se v současnosti prodává za 44 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba 988 tisíc korun. Společnost však chce dostat na trh verzi, jejíž cena by neměla překročit 35 tisíc dolarů, tedy asi 786 tisíc korun. V prosincovém rozhovoru pro televizi CBS Musk uvedl, že společnost „není daleko od toho, aby byla schopná levnější verzi vyrobit“ a dodal, že bude „zřejmě dostupná za pět nebo šest měsíců“.

Rostoucí konkurence

Poslední čtvrtletní finanční zpráva ukázala, že Tesla dosáhla poprvé za dva roky zelených čísel, když vydělala 311 milionů dolarů (téměř 7 miliard korun). Výsledek za čtvrté čtvrtletí loňského roku bude pravděpodobně horší, podle Muska by však „dodávky drahých verzí Modelu 3 do Evropy a Asie mohly z velkým úsilím a trochou štěstí přispět k drobnému zisku“.

Společnost na začátku měsíce podle portálu Cnet zklamala investory poté, co oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí dodala méně elektromobilů, než se původně očekávalo. To by mohlo naznačit, že skutečný výsledek Tesly za poslední tři měsíce loňského roku nebude tak pozitivní, jak šéf společnosti předpokládá.

Automobilka v poslední době čelí vysokému tlaku ze strany konkurenčních společností. Velké firmy jako Ford, Nissan nebo General Motors investují do rozvoje technologií v oblasti udržitelných zdrojů energie a přicházejí s vlastními elektromobily, které díky zaběhnutým prodejním sítím představují pro Teslu vážnou konkurenci.