Na každý rohlík zvláštní účtenku, aby šance na výhru rostla. A možné fronty u pokladen.

Taková obava panuje od chvíle, kdy ministerstvo financí oznámilo záměr spustit takzvanou účtenkovou loterii. Ta by měla lidi motivovat k odebírání účtenek z pokladen.

Riziko, že někteří „nadšenci" kvůli honbě za množstvím účtenek vytvoří fronty u pokladen, by mělo odpadnout. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) má už jasno ohledně pravidel losování.

„Do loterie půjde přihlásit vždy jen jedna účtenka. Pokud zákazník obdrží v jeden kalendářní den od obchodníka více účtenek, bude moci do účtenkové loterie registrovat pouze jednu z nich," řekl Andrej Babiš v rozhovoru pro regionální Deník. „Nebudou se tak tvořit žádné fronty a lidé nebudou mít tendence kouskovat své nákupy," míní Babiš.

V reálu si tak člověk za každý den může do loterie přihlásit i více účtenek od obchodníků (z ranního nákupu, z benzínky, z trafiky atd.). Vždy však jen jednu účtenku od každého z nich.

Čtěte také: Finanční správa zrušila web pro oznamování nevydané účtenky z EET

Český systém tak bude odlišný od loterií v okolí, kde se losuje na základě nějaké sumy. Například na Slovensku se losovaly účtenky od eura výše (nad 27 korun), v Polsku až nad 60 korun. V Česku se bude zájemce o loterii oficiálně nazvanou Účtenkovka registrovat pomocí webu a mobilní aplikace. Přesnější technická podoba bude jasná až po 10. lednu, kdy na ministerstvu otevřou obálky s nabídkami na provozování loterie.

Na zabezpečení losování chce stát ročně vydat sto milionů korun, z čehož 20 milionů by stála propagace a 65 milionů korun by šlo na výhry.

Prvních pět peněžitých výher bude v rozmezí od 100 tisíc korun do milionu korun a věcnou výhrou má být automobil. Zbytek výher bude v řádu desetitisíců až stovek korun. Losovat by se mělo každý 15. kalendářní den, a to z účtenek za uplynulé období. „Loterii chceme spustit do konce června, patrně k 1. červenci," doplnil Babiš.

Dělají si z nás srandu

Poté, co ministr nechal tento týden zrušit takzvané „udavačské tlačítko" na webu Finanční správy, bude loterie jedním z nástrojů, jak EET podpořit. Tím druhým jsou fyzické kontroly berních úředníků v hospodách, hotelích a od března i v obchodech.

Podle informací Deníku za první měsíc fungování účtenek už Finanční správa provedla 494 fyzických kontrol a spustila 29 správních řízení, na jejichž konci může být pokuta. Ta je v krajním případě až 500 tisíc korun nebo uzavření provozovny. Podle ministra financí navíc končí doba hájení, kdy berní úředníci hlavně radili a sbírali data. „Část hospod EET nebere vážně, dělají si z toho srandu, účtenky vůbec nevydávají. Víme o případech, kdy mají dvoje pokladny a když přijde cizinec, tak mu dají účtenku bez fiskálního kódu. Je to nepřijatelné porušování zákona," říká Babiš.

Paušální daň? Asi nemám podporu

Pro budoucí fungování evidence tržeb bude důležitý i následující týden. Poslanci začnou schvalovat takzvaný daňový balíček, který obsahuje i Babišův pozměňovací návrh, aby evidenci tržeb nepodléhali lidé, kterým finanční úřad povolí takzvanou paušální daň. Jde o drobné podnikání s tržbami do 250 tisíc korun ročně.

Babiš svůj záměr představil na tiskové konferenci na konci listopadu a vzbudil tím hněv premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ten už nechce do EET jakkoliv zasahovat.S vlastním ambicióznějším návrhem navíc přišli lidovci, kteří chtějí, aby se EET vztahovala jen na podnikatele s ročním obratemnad 414 tisíc korun. Pravicová opozice chce EET zrušit jako celek. Pokud se tedy nic nezmění po příštím jednání koaliční rady, Babiš nemá sílu osvobození EET pro „paušalisty" prosadit.

„My se s lidovci míjíme v základním pohledu. Oni usilují o plošnou výjimku z EET. Já chci vyloučení z EET jen na základě institutu paušální daně," vysvětluje Babiš. „Původně jsem si myslel, že pozměňovací návrh podají tři poslanci, za každou vládní stranu jeden. K tomu bohužel nedojde. Lidovci přicházejí se svým návrhem, ale ten my nechceme, protože je to výjimka z EET. ČSSD o tom úplně odmítla jednat a ostatní se k tomu vyjadřují negativně, takže pravděpodobně to neprojde," předvídá šéf státní kasy.

Přečtěte si: Část restaurací v Praze si stěžuje na problémy s EET