S plánovaným rozpočtem se schodkem 50 miliard se neztotožňuje především opozice, která za něj premiéra i ministerstvo financí kritizuje. Babiš však dnes po schůzce se Zemanem uvedl, že důležitější než plán, je výsledek. "Je potřeba hodnotit, jak rozpočet dopadne," uvedl na úvod před novináři premiér.

Podle něj plánovaný deficit rozpočtu ještě nemusí deficitem skončit. Upozornil především na to, že bude hodně záležet na čerpání dotací z evropských fondů.

Dodal také, že ke konci pracovního týdne byl rozpočet v přebytku ve výši 4,4 miliardy korun. Prezidenta pak seznámil s prioritami, na které by mělo jít z rozpočtu nejvíce. Mezi ně patří školství, důchody nebo dopravní infrastruktura.

"Podívejte se. My státní dluh nenavyšujeme. Naopak stále klesá. Jsme jedni z nejlepších v Evropě. Takže bychom byli rádi, kdyby to tak někteří tzv. experti vnímali," dodal po jednání se Zemanem, na které ho doprovázela ministryně financí Schillerová.

Babiš upozornil také na to, že česká ekonomika bude muset být připravená na možnou obchodní válku. Podle toho se také pak bude muset zařídit. "Vnímáme rizika, která jsou ve světě. Hlavně obchodní válka. Snad se nebude prohlubovat. Uvidíme, zda americký prezident Donald Trump zavede cla na automobily," uvedl.

S plošným zvyšováním platů nepočítá

Babiš a ministryně financí se také vyjádřili k plošnému zvyšování platů, se kterým ale podle nich státní zaměstnanci počítat nemohou. S prezidentem, který si sezval na jednání i svůj expertní tým, se shodli, že požadavek odborů o 10 procent je neadekvátní.

"Kdybychom přistoupili na návrh odborů, bylo by to o dalších pět miliard korun navíc. Je potřeba vést dialog, ale takové navýšení platů je neadekvátní," řekl Schillerová.

Vláda naopak počítá v návrhu rozpočtu s růstem platů učitelů, a to o 15 procent. U ostatních zaměstnanch, tedy u hasičů, policistů či úředníků navrhuje zvýšení o šest. Babiš také plánuje podpořit kulturu. "Chceme navyšovat především tam, kde mají nejméně. Například v kultuře," uvedl Babiš.

Ministryně Schillerová začne jednat o rozpočtu jednotlivých resortů pravidelně od začátku srpna. Celkem by mělo dojít k navýšení výdajů o 79 miliard korun, podotkl Babiš.

Údaje o české ekonimice jsou dobré

Zeman nedávno ve Sněmovně prohlásil, že souhlasí s deficitem v době krize, nikoli v době růstu ekonomiky. ODS proto řekla, že by Zeman rozpočet s navrhovaným schodkem 50 miliard neměl umožnit.

Dnes v Lánech podle Schillerové na Zemanovy výhrady nepřišla řeč. "Bavili jsme se také o duálním systému, důchodech i energetice," řekla Schillerová s tím, že debata byla věcná a konstruktivní. "Pan prezident se zajímal o to, z čeho jsme vycházeli v sestavování rozpočtu,“ doplnila.

Shodli se na tom, že údaje o české ekonomice jsou dobré. "Máme čtvrtý nejnižší dluh v rámci Evropské unie," uvedla Schillerová. Co však ministryně financí považuje za problém pro českou ekonomiku, je nedostatek lidí.