Přestávku si vzaly postupně kluby ANO, ČSSD a KSČM. Odložení následně přednesl místopředseda frakce ANO Roman Kubíček a Sněmovna jej schválila hlasy 85 z 92 přítomných poslanců. Proti hlasovali jen dva poslanci ČSSD a nezařazení z Trikolóry a Jednotných.

Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti)
Jednání o rozpočtu? Odložení hlasování je selháním vlády, tvrdí opozice

Premiér Andrej Babiš (ANO) před polední přestávkou ve Sněmovně řekl, že jeho menšinová vláda s ČSSD v tuto chvíli podporu pro návrh rozpočtu nemá. Ke škrtu v obranné kapitole, kterým své hlasy podmiňuje KSČM, se znovu postavil záporně.

Ministerský předseda pak jmenovitě požádal opoziční lídry, aby jejich poslanci opustili při dnešním hlasování o rozpočtu jednací sál, a umožnili tím jeho schválení.

Opusťte Sněmovnu, vyzval Babiš opozici

„Pokud chcete udělat něco pro občany a nechcete ohrozit jejich životy a zvládání pandemie v tomto státě, tak vás chci poprosit, tedy pana Bartoše, pana Jurečku, pana Fialu, pana Okamuru, paní Pekarovou Adamovou, pana Filipa, pana Klause, odejděte ze sálu a nechte nás rozpočet schválit. Bude to konstruktivní krok, který umožní České republice překonat největší zdravotnickou a ekonomickou výzvu za posledních třicet let,“ vyzval ve Sněmovně.  Z opozičních řad zaznívaly nesouhlasné reakce.

Pro KSČM je převod peněz z ministerstva obrany do rozpočtové rezervy nepřekročitelnou podmínkou. "Podmínku pan premiér zná a jak se k tomu postaví, to asi my počkáme až na samotné hlasování," uvedla ještě před hlasování poslankyně Hana Aulická Jírovcová. Všechno je podle ní otevřené.

Předseda ČSSD Jan Hamáček.
Hamáček: ČSSD ve Sněmovně nepodpoří senátní verzi daňového balíčku

"Dokud se nehlasuje, tak všechno jsou jenom přísliby a argumenty. Předpokládáme, že náš návrh může projít, ale nikoli na vládním, respektive tolerančním půdorysu, ale napříč spektrem, protože máme rozjednány i hlasy odjinud. Pokud by to prošlo, můžeme hlasovat pro rozpočet," uvedl rovněž Jiří Dolejš z KSČM.

Okamura novinářům řekl, že pro jeho hnutí je návrh komunistů nepřijatelný, protože odebrané peníze vyvádí mimo armádu do vládní rezervy. Připomněl, že SPD má vlastní návrh, který přesouvá peníze uvnitř rozpočtu ministerstva obrany.

"Komunistický návrh poškozuje českou armádu a české vojáky, protože vyvádí peníze mimo. Náš návrh v hodnotě 7,5 miliardy naopak nechává peníze české armádě a českým vojákům, ale nechceme, aby se teď v krizi utrácely desítky miliard za drahé zahraniční nákupy," řekl ČTK posléze Okamura. Modernizací stávající výzbroje se podle něj zároveň podporuje český průmysl.

ČSSD pro návrh hlasovat nebude

Koaliční ČSSD řekla, že pro pozměňovací návrh hlasovat nebude. "ANO musí řešit jiný problém. Sociální demokracie to žene nadoraz, že by ani nepodpořila rozpočet, ale to už je problém pana premiéra. Myslím, že koaliční partner, který nepodpoří vládní návrh rozpočtu, vlastně jakoby přestal být koaličním partnerem. Pak si musí vyřešit, kdo vlastně ve vládě chce sedět a proč," dodal Dolejš.

Peníze, mzda - Ilustrační foto
Senát bude řešit daňový balíček. Spočítejte si, jak se změní vaše čistá mzda

"Nám skutečně nejde o to sebrat peníze vojákům, ale dát šanci pro efektivní vynaložení těchto peněz s ohledem na krizi, ve které se nacházíme. Může nastat i situace, že si to vojáci zase vezmou zpátky z vládních rezerv, a to už je rozhodnutí vlády. Pokud to takto chápeme, tak nikdo není škodný a více je pamatováno na priority, které souvisí se zdravotní a ekonomickou krizí," poznamenal Dolejš.