Rozdílem mezi údaji v obou dokumentech se bude dnes zabývat sněmovní mandátový a imunitní výbor. Na výbor se kvůli nesrovnalostem obrátil šéf sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). Výbor nemá možnost ukládat sankce, ale záležitost by mohl předat k přestupkovému řízení úřadu v místě Babišova trvalého bydliště.

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) a nový ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.
Ministr Havlíček se s Babišem dohodl na kopromisu ohledně OKD

Babiš v březnu zveřejnil zprávy auditorských firem EY a PwC, které potvrdily, že jeho zdaněné i dani nepodléhající příjmy od roku 1996 dosáhly 2,4 miliardy korun, a stačily tak na nákup dluhopisů Agrofertu za zhruba 1,5 miliardy korun.
Média upozornila na nesoulad obsažených informací s údaji z majetkových přiznání. Babiš ho vysvětlil tím, že v přiznáních byly hrubé příjmy místo čistých.

Nyní v dopise, který zveřejnil na svém Twitteru, krom toho vysvětluje, že v přiznání se uvádějí veškeré příjmy včetně těch, které se nezahrnují do daňového přiznání, například příjmy osvobozené od daně, příjmy podléhající srážkové dani, zahraniční příjmy vyňaté ze zdanění či přijaté splátky jistin úvěrů a půjček.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Pohledem Davida Vagadaye: Babiš se naštval

Naopak součástí základu daně z příjmů jsou částky, které ve skutečnosti reálným peněžitým příjmem nebo majetkovou výhodou nejsou, což vychází z principu superhrubé mzdy, uvedl vicepremiér. "Na rozdíl od daňového přiznání se do čestného prohlášení také neuvádějí příjmy z titulu výkonu funkce veřejného funkcionáře," napsal Babiš.

Dalším rozdílem může být podle něj skutečnost, že v majetkovém prohlášení se uvádějí obdržené částky příjmů, daňová legislativa umožňuje u některých druhů příjmů snížit základ daně o související výdaje, například příjmy z pronájmu nemovitostí či příjmy z prodeje majetku.

Andrej Babiš
Babiš tvrdí, že ho Sněmovna bez důkazů obviňuje, chce ho i soudit

"Z výše uvedeného vyplývá, že čísla uvádění v obou dokumentech z principu ani korespondovat nemohou," dodal ministr financí.

Koníček už dřív řekl, že ani v případě, že by šlo u Babiše o hrubé, nikoliv čisté příjmy, čísla nesedí. Mandátový výbor bude podle své předsedkyně Miroslavy Němcové (ODS) rozhodovat, zda je rozpor tak průkazný, že by měl věc předat k přestupkovému řízení.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Babiš napíše kvůli podezření z daňových úniků Sobotkovi s Bělobrádkem

Takový postup chce navrhovat místopředseda výboru Martin Plíšek (TOP 09). Úřad by pak mohl uložit podle zákona o střetu zájmů až padesátitisícovou pokutu. Babiš, který bydlí ve středočeských Průhonicích, disponuje podle aktuálního žebříčku časopisu Forbes jměním ve výši 85 miliard korun.

Babiš na Twitteru také vyjádřil přání, aby výbor řešil i příjmy jeho politických konkurentů Bohuslava Sobotky z ČSSD a Miroslava Kalouska z TOP 09. "Doufám, že na svém přištím zasedání bude výbor řešit i daňová přiznání Sobotky a Kalouska za posledních 20 let, a jak a za co nakoupili byty," uvedl šéf ANO.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Babiš: Nic ukazovat nebudu, ať mě klidně Sobotka odvolá