Záznam společnosti Agrofert, který obsahuje jména pěti ovládajících osob společnosti, je podle zprávy Transparency International uveřejněn ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru. Čtyři uvedená jména jsou odvolatelná pátým. Právě poslední ovládající osoba je nicméně neodvolatelná.

Touto osobou je předseda vlády České republiky Andrej Babiš. Skutečnost, že ovládající osobou je premiér, s sebou nese podle TI různé právní důsledky, a to především pro oblast střetu zájmů a dotační politiky, uvádí TI.

Ilustrační foto.
Pro hotovost musí lidé daleko. Banky nechtějí provozovat bankomaty na vesnicích

Potvrzuje to i David Ondráčka, ředitel české pobočky TI. „Vzhledem k tomu, že se Evropský parlament již dříve usnesl, že by firmy vlastněné politiky neměly získávat dotace, naskýtá se otázka, zda by se neměla znovu přezkoumat způsobilost celého holdingu Agrofert v čerpání veřejných financí,” říká muž, jenž je zároveň i členem Mezinárodní správní rady organizace TI.

Políček pro Mafru

Agrofert vlastní mimo jiné také mediální skupinu Mafra, zákon o střetu zájmů však ukládá ministrům i předsedovi vlády zákaz vlastnění či ovládání médií. „Je to sice v uvozovkách jenom přestupek, ukončuje se tím ale období veřejných proklamací typu "moje bývalá firma". Andrej Babiš Agrofert stále ovládá a pořád je ve střetu zájmů,” uvádí analytik TI Milan Eibl.

Ilustrační foto.
Řidičák na zkoušku by nebyl špatný nápad, shodují se instruktoři

„Pro mediální dům Mafra se jedná o další z řady políčků do tváře nestrannosti od jejího majitele. V Transparency jsme upozorňovali na nejasnosti týkající se majetkových vazeb i u dalších mediálních provozovatelů. Česká média se bohužel k celé situaci postavila velice pasivně,” doplňuje David Kotora, vedoucí fundraisingu a komunikace TI.

Mylná interpretace, ohradil se Babiš

Předseda vlády považuje informace TI za mylné. "Ze strany TI jde o mylnou a nepravdivou interpretaci a účelové zaměnění dvou právních termínů. Ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru jsem uveden jako „konečný uživatel výhod“, a to ve vztahu k slovenským společnostem koncernu Agrofert. Tento pojem není možné zaměňovat s takzvanou ovládající osobou," uvádí Andrej Babiš.

Ovládající osobou Agrofertu tak údajně není. "Pravidla pro zápis údajů do registru stanovuje zákon číslo 315 z roku 2016. Jeden z povinně zapisovaných údajů je „konečný uživatel výhod“. Jsem konečným uživatelem z toho důvodu, že jsem zakladatelem svěřenských fondů, v nichž jsou vloženy akcie Agrofertu, a zároveň takzvaným beneficientem těchto fondů. Na Slovensku, stejně jako v České republice, je tedy vše v pořádku. Andrej Babiš zde není ovládající osobou," dodal premiér.

Babiš má rozhodující vliv

Transparency International v reakci na jeho slova uvedla, že ovládat jinou osobu lze i bez vlastnictví. Pojem „konečný užívateľ výhod“ použitý v příslušné slovenské legislativě vychází z platné a účinné směrnice proti praní peněz. Podle této směrnice odpovídá slovenskému pojmu konečný užívateľ výhod český pojem skutečný majitel, stojí v tiskové zprávě TI.

Je-li Andrej Babiš skutečným majitelem, jak vyplývá z dokumentů uvedených v příslušném slovenském rejstříku, je podle slovenské i české definice skutečného majitele – vyplývající z evropské definice – osobou s rozhodujícím vlivem v těchto svěřeneckých fondech.

Tank T 72 M
Armáda zmodernizuje pozemní i vzdušné síly. Investuje přes 100 miliard

Vykonává-li určitá osoba rozhodující vliv, pak je zároveň osobou ovládající. Jelikož uvedené svěřenecké fondy, ve kterých Andrej Babiš vykonává rozhodující vliv (ovládá je), dohromady vlastní 100 procent ve společnosti Agrofert, která má další dceřiné společnosti, lze učinit legitimní závěr, že Andrej Babiš nepřímo ovládá koncern Agrofert.

Jak uvádí Transparency International, majetek ve svěřenském fondu je ze zákona majetek bez vlastníka, nicméně to nebrání tomu, aby byl tento majetek ovládán osobami ve svěřenském fondu.

Z dokumentů zveřejněných v příslušném slovenském rejstříku vyplývá, že Andrej Babiš je jedním z „konečných uživateľov výhod“ koncernu Agrofert, tedy skutečným majitelem koncernu Agrofert prostřednictvím svěřenských fondů AB private trust I a II, které vlastní jak české, tak slovenské společnosti, jež jsou součástí koncernu Agrofert, uzavírá TI. 

Transparency International ČROrganizace, jež mapuje stav korupce v České republice a v rámci mezinárodní sítě Transparency International aktivně přispívá k jejímu omezování. Do široké diskuse o dobrém vládnutí zapojuje občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor.

AgrofertHistorie tohoto koncernu se podle jeho webových stránek píše již téměř 25 let. Založil jej v roce 1993 Andrej Babiš, přičemž se postupem času stal nadnárodní firmou, která pokrývá více než 250 subjektů z různých oblastí.

Andrej Babiš a Alena Schillerová.
Vláda schválila obrys rozpočtu. Pravicová opozice schodek 50 miliard kritizuje