Aktuální majetek premiéra Andreje Babiše časopis Forbes odhadl na 75 miliard. Uškodilo mu rostoucí zadlužení Agrofertu i zhoršující se výsledky slovenských a německých chemiček. Rychle se mu tak přiblížil třetí muž v pořadí, majitel Sazky a Moravských naftových dolů Karel Komárek. Zatímco vloni oba muže dělilo 33 miliard, letos se tento náskok smrskl na čtvrtinu.

Meziročně výrazně zbohatl také nejmladší český miliardář, třiačtyřicetiletý Daniel Křetínský. Majetek muže, který kromě energeticky začal nově podnikat i ve velkoobchodu a v médiích, narostl o devět miliard na 59 miliard korun. To mu zajistilo v žebříčku zajistilo páté místo. Začal tak dýchat na záda Radovanu Vítkovi, největšímu českému realitnímu magnátovi s odhadovaným jměním ve výši 60 miliard korun.

Bakala na ústupu

V první desítce figuruje ještě uhlobaron Pavel Tykač disponující 31 miliardami, zakladatelé antivirové firmy Avast Pavel Baudiš a Eduard Kučera či spoluvlastník skupiny Penta (vlastní i vydavatele Deníku, společnost Vltava Labe Media) Marek Dospiva. Uzavírá ji pak Zdeněk Bakala s 18 miliardami, který se ale podle časopisu v posledních letech svého majetku v Česku systematicky zbavuje. Jeho nejznámějším vlastnictvím zůstává vydavatelství Economia.

Kompletní žebříček čítá osm desítek jmen Čechů, kteří vlastní aktiva v hodnotě více než dvě miliardy korun. Forbes ho v Česku zveřejnil teprve pošesté, světový žebříček však má třicetiletou tradici. Sestavuje ho na základě konzultací se samotnými podnikateli a otevřených zdrojů, jakými jsou výroční zprávy, údaje o ziskovosti a další dokumenty z obchodního rejstříku.