Hampl společně s Vladimírem Tomšíkem z funkce odejdou na konci listopadu. Pravomoc jmenování nových členů bankovní rady leží v rukou prezidenta Miloše Zemana, jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček se však ke spekulacím doposud nevyjádřil.

Jiří Rusnok, guvernér ČNB
Bydlení na dluh se zájemcům prodraží. ČNB opět zvýšila úrokové sazby

Aleš Michl v současné době působí jako Babišův externí poradce pro ekonomiku. V minulosti figuorval i mezi jeho poradci na ministerstu financí. Na otázku Lidových novin, zda od hlavy sátu dostal nabídku na členství v radě ČNB, Michl odpověděl, že „je to věc pana prezidenta“.

Jméno ekonoma, který v minulosti působil v týmech místopředsedů vlád pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla, skloňovali finančí analytici v souvislosti s členstvím v nejvyšším orgánu České národní banky již v roce 2016. Tehdy radu opouštěl Jiří Rusnok, který přecházel na post guvernéra, a Kamil Janáček, jemuž vypršel mandát.

Proběhla dohoda?

Podle Lidových novin je jedním z možných vysvětlení Michlovy nominace dohoda mezi premiérem Babišem a prezidentem Zemanem. Týkat by se měla postu českého velvyslance v Číně, který by mohl na přání hlavy státu případnout končícímu víceguvernérovi Tomšíkovi.

Toho v bankovní radě ČNB nahradí s největší pravděpodobností některý z dosavadních pracovníků instituce. Možnými kandidáty jsou šéf měnové sekce Tomáš Holub, ředitel sekce finanční stability Jan Frait, nebo zástupce Libor Holub.

K čemu bankovní rada slouží?Nejvyšší orgán České národní banky má sedm členů volených na dobu šesti let, přičemž každý člen může být jmenován pouze na dvě funkční období. Jejím úkolem je určování měnové politiky země a rozhodování o zásadních měnově politických opatřeních. Rozhoduje například o výši úrokových sazeb, které určují ceny úvěrů. Zároveň je zodpovedná za dozor nad finančním trhem. 

Ilustrační foto
Babišův návrh uspěl. Ministři financí EU se shodli na pravidlech reverse charge